Sobotní mše v zámecké kapli ve Slezských Rudolticích bude od 11 hodin sloužena za živé i zesnulé volyňské Čechy, za oběti válek a násilí a za mír na Ukrajině. V 15 hodin v zámecké knihovně vernisáž zahájí výstavu Návraty volyňských Čechů a Sto let od bitvy u Zborova. V 16 hodin program pokračuje koncertem barokní hudby v zámecké kapli.
Proč se volyňští Češi a jejich potomci setkávají právě na Osoblažsku? Po vysídlení německého obyvatelstva se nikomu do pohraničí moc nechtělo. V roce 1947 bylo Osoblažsko z velké části osídleno volyňskými Čechy, kteří se vrátili do původní vlasti z vesnic na Ukrajině.
„Tato krajina se jim líbila, podobala se totiž té, kterou opustili, včetně úrodné půdy, jež pro tyto rolníky tělem i duší byla tím nejdůležitějším. A to zpočátku ještě netušili, že na druhé straně hranice se nacházejí rovněž vystěhovalci ze západní Ukrajiny, tentokrát polští,“ uvedla za organizátory setkání Ludmila Čajanová.
Na Osoblažsku je uchována také řada památek z Volyně, které přivezli s sebou.
„Například v kostele ve Slezských Rudolticích je zvon dovezený Josefem Zembou z českého kostela, který si Češi na Volyni postavili na vlastní náklady v obci Hrušvice. Ten byl v roce 1939 po obsazení západní Ukrajiny Sovětským svazem poničen a zavřen. V kostele v Hrozové visí oltářní obraz sv. Václava rovněž z českého kostela v Hrušvici, dovezený Stanislavem Bačou, a na věži kaple v Rusíně je umístěn zvon z dřevěné zvoničky z české Janovky, přivezený Ondřejem Hudrikem,“ doplnila Ludmila Čajanová.