VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sprejery zklamala podoba první zdi na legální graffiti

Stávky horníků, zdravotníků nebo železničářů jsou běžné. Díky chytlavé písničce známe také stávku dýdžejů. Ale stávka sprejerů? Tak to tu ještě nebylo!

8.3.2016 2
SDÍLEJ:

Městská stěna na Mlynářské ulici v Krnově je určena pro legální malování graffiti. Až na pár primitivních čmáranic je i po měsíci téměř čistá. Není to náhoda, ale forma protestu místních sprejerů, kteří s výsledkem nejsou spokojeni.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Město Krnov se počátkem února pochlubilo první plochou pro legální graffiti. Jde o část zdi v Mlynářské ulici, kterou mohou zájemci pomalovat sprejem a podobnými technikami podle libosti.

Krnovští tvůrci streetartu poprvé v historii dostali možnost uměleckého vyžití, aniž by riskovali stíhání kvůli vandalismu. Přesto na tuto plochu nemalují. Krnovská zeď je i měsíc po dokončení stále čistá, až na pár chuligánských čmáranic a vulgárních vzkazů typu ACAB (All Cops Are Bastards - Všichni policajti jsou parchanti).

Jinak zde není ani stopa po práci pokročilých writerů neboli sprejerů s výtvarným nadáním a ambicemi. Není to náhoda, ale způsob, jak vyjádřit svou nespokojenost s polovičatým řešením.

Novou stěnu bojkotují

Krnovští writeři dlouho usilovali o místo k legálnímu malování, jaké má například Opava, Ostrava, Havířov nebo Bohumín. Přesto je nová zeď pro legální graffiti až na pár nezdařených hesel a symbolů panensky bílá.

Krnovských tvůrců graffiti není mnoho a většinou se znají. Nebyl pro ně problém se dohodnout na společném bojkotu nové stěny. Čistá stěna je protestem proti tomu, že město při přípravě legální plochy pro garffiti neakceptovalo některé požadavky a náměty budoucích uživatelů.

Výsledná podoba stěny je pro krnovské writery zklamání, takže se záměrně budou vyhýbat malování, dokud město nepřipraví další přislíbenou plochu za rohem.

Teprve až bude tento prostor pro legální graffiti kompletně dokončen a stanovena pravidla užívání jako v jiných městech, uspořádají krnovští writeři zahajovací graffiti jam. Do té doby považují zeď v Mlynářské ulici za nedokončený projekt.

Okna místo rovné plochy

Původně se tvůrci graffiti těšili na celou zeď. Byli zklamáni, když se dozvěděli, že jim město po konzultaci s památkáři nabídne jen přibližně polovinu. Navíc město nezajistilo podle jejich požadavků rovnou plochu, ale členitou zeď se čtyřmi výklenky po zazděných oknech.

„S požadavkem na prostor pro tvorbu legálního graffiti se na nás obrátili sami mladí tvůrci. Nejdřív jsme uvažovali o plechovém plotu zimního stadionu u bikeparku, ale ten jim svým tvarem nevyhovoval. Ze zdi v Mlynářské ulici také nebyli moc nadšení, protože jsou v ní přiznané okenní otvory, třebaže zazděné, ale nakonec jsme se dohodli.

Letos chceme pro stejné účely opravit i stěnu, momentálně bez omítky, která na tuto zeď kolmo navazuje," popsala postup města při realizaci místa pro legální graffiti vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Nerealizovaný návrh

Výklenky po oknech, takzvané špalety, jsou podle mluvčího krnovských writerů Dominika Novotného zbytečné a budou vadit zejména začátečníkům. Považují je za následek špatné komunikace.

„Po několikaměsíčním snažení a pravidelném docházení na úřad je výsledkem zeď svou členitostí nevhodná pro tvorbu graffiti. Podle mých informací by památkářům nevadilo, kdyby se ty výklenky po oknech neboli špalety vyplnily polystyrenem nebo sádrokartonem a překryly tenkou vrstvou omítky, protože zeď to nijak nepoškodí a výplně lze kdykoliv zase vyjmout.

Vznikla by tam ideální rovná plocha pro gaffiti, památkové hodnoty zdi by zůstaly zachovány a všichni by s výsledkem byli spokojeni," vysvětlil Dominik Novotný, proč on i jeho kolegové byly zklamáni výsledkem svého úsilí. Proto se rozhodli s prvním sprejováním vyčkávat, jak si město poradí s další přislíbenou zdí za rohem.

První kontakt s radnicí

Autoři streetartové tvorby nemají žádnou organizační strukturu ani registrované členy. Většině z nich vyhovuje anonymita.

Dominik Novotný, který šel na radnici jednat jménem svých kolegů, je výjimkou. Sám se učil malovat sprejem v opuštěných budovách, kde se vyskytují spíš bezdomovci a sběrači kovů než spořádaní občané. Chtěl, aby další generace writerů v Krnově měla důstojnější a bezpečnější podmínky.

A hlavně chtěl, aby existovala i jiná možnost tvorby graffiti, než jen cestou vandalství. Legální stěny také nabízí začátečníkům možnost tříbit si vkus a učit se od zkušenějších kolegů.

Začalo to hledáním

„Ohrada u bikeparku je sice v pěkné lokalitě, ale zvlněný povrch je pro malování sprejem nevhodný. Navrhovali jsme městu legalizovat malování na zdi v parku u první základní školy, kde se graffiti objevují už dlouho. Tam to úředníci odmítli, protože je to moc blízko u školy. Nevím, co je na tom špatného.

V jiných městech znám legální stěny na dohled od škol, ale krnovští úředníci to vidí jinak, takže bylo nutné hledat dál," shrnul začátky a první neúspěchy Dominik Novotný s tím, že inspiraci pro Krnov lze najít v přehledu legálních stěn ustaf.cz.

Když město navrhlo stěnu na Mlynářské ulici, writeři zvažovali její klady a zápory. „Nevýhodou je blízkost parkoviště. Až sprejová barva potřísní zaparkovaná auta, bude to potenciální zdroj konfliktů. Celkově je to ale dobrá lokalita. Podal jsem proto na město žádost o úpravu stěny, ve které jsem uvedl svůj mobil a mail pro konzultace a případnou výpomoc z naší strany.

Zpočátku nám byla přislíbena zeď kolem celého parkoviště, pak se ale ukázalo, že jsou tam omezení ze strany památkářů. Výsledkem je plocha ani ne poloviční, než jaká nám byla původně městem navrhnuta a přislíbena," popsal Dominik Novotný zlomový okamžik, kde se očekávání začalo měnit ve zklamání.

Co na stěně sprejerům vadí

Ve větších městech platí nepsané pravidlo, že writer má právo přemalovat cizí graffiti jen, když je lepší než původní autor. Proto třeba některé pražské legendy spoustu let odolávají přemalování. Na zmenšené krnovské ploše zřejmě nezbude prostor „archivovat" ani obzvlášť zdařilá díla.

„Každý se musí nejdřív naučit základy řemesla, aby se mohl zlepšovat. Členitá zeď je pro začátečníka jako kdyby mu učitelka ve výtvarce dala výkres s dírami. Městská stěna je tu pro všechny a já nemůžu ani nechci nikomu nařizovat, kde má malovat a kde ne.

To, že se na Mlynářské ulici nemaluje, je důkazem, že i ostatní writeři chápou situaci a jsou s námi solidární. Touto stávkou nebo bojkotem městské zdi sprejeři podporují požadavek, aby se město znovu zabývalo možností upravit zeď podle našich námětů," uzavřel Dominik Novotný.

Autor: František Kuba

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2446 - Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací(25 000 Kč)

Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací poradce (Smlouva o spolupráci). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zaměstnanecká dohoda a smlouva o spolupráci, SŠ, i abs., , Náplň práce - poskytování pojišťovacího poradenství pro stávající a potencionální klienty., Poskytujeme- vstupní odborné zaškolení a vedení, propracovaný systém odborného vzdělávání a kariérní růst, možnost seberealizace; po zaškolení registrace u ČNB, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou, praxi na obchodní pozici komunikační a organizační schopnosti, pro klientský přístup, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, ochotu dále se vzdělávat, uživatelskou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk.B, Podpora na nákup výpočetní techniky, registrace u ČNB, finanční motivační program pro nováčky, finanční počáteční podpora pro začátečníky, kvartální odměny, slevy na firemní produkty., Hlásit se na e - mail petr.svoboda@obchod.csobpoj.cz nebo v pracovních dnech od 10:00-15:00 na tel. č. 608 533 605 popřípadě osobně na pobočce Bruntál každé úterý od 14:00-16:00 h., Z : 25.4.2017 A : 19.7.2017 A : 25.9.2017, A : 27.10.2017 A : 20.11.2017 A : 16.1.2018, A : 20.2.2018. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob, Zámecké nám., č.p. 3, 792 01 Bruntál 1. Informace: Petr Svoboda, +420 608 533 605.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(9 150 Kč)

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 1, Praxe v oboru vítána, možnost i bez vyučení, spolehlivost, komunikativnost, pracovitost, příjemné vystupování, zájem učit se novým věcem, bezúhonný., Hlásit se na tel. č. 739 425 186 / po - pá vždy od 10.00 do 17.00 hodin /., Z : 20.2.2018. Pracoviště: Irena husvéthová - pracoviště, Jesenická, č.p. 575, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jiří Husvéth, +420 739 425 186.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství(100 Kč)

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v rostlinné výrobě - ošetřovatel skotu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zemědělské středisko Roudno, Požadujeme řidičský průkaz skupiny T. , Po zapracování je možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail : farma@agroforest.cz nebo na tel. č. 724 444 799, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Agroforest, s.r.o. - pracoviště roudno, 792 01 Bruntál 1. Informace: Martina Mýlková, +420 724 444 799.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(20 000 Kč)

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Mnichov 236, svářečský průkaz CO2, znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita., Hlásit se na e - mail : Bara.hradilova@kamensky.cz nebo na tel. č. 777 726 023, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Kamenský - stavby a konstrukce s.r.o., 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Barbora Hradilová, +420 777 726 023.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výstava grafik Malgorzaty Stanielewicz a Josefa Odrášky ve Flemmichově vile

Výstava zvětšenin
13

Zvětšeniny ukázaly dávný Krnov

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

Raškovka, hitovka olympiády, je v Ostravě vyprodaná

Chcete červeno-modro-bílou čepici Raškovku? V Ostravě máte smůlu! Repliku čepice, kterou nosil Olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška, je vyprodaná, a to olympiáda ještě nekončí. Vedle této populární relikvie už neseženete ani šály a rukavice.

ON-LINE s ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou

O pivu, vodě, hospodách i Jeseníkách můžete diskutovat se zkušeným pivovarníkem a ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou.

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT