VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sprejery zklamala podoba první zdi na legální graffiti

Stávky horníků, zdravotníků nebo železničářů jsou běžné. Díky chytlavé písničce známe také stávku dýdžejů. Ale stávka sprejerů? Tak to tu ještě nebylo!

8.3.2016 2
SDÍLEJ:

Městská stěna na Mlynářské ulici v Krnově je určena pro legální malování graffiti. Až na pár primitivních čmáranic je i po měsíci téměř čistá. Není to náhoda, ale forma protestu místních sprejerů, kteří s výsledkem nejsou spokojeni.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Město Krnov se počátkem února pochlubilo první plochou pro legální graffiti. Jde o část zdi v Mlynářské ulici, kterou mohou zájemci pomalovat sprejem a podobnými technikami podle libosti.

Krnovští tvůrci streetartu poprvé v historii dostali možnost uměleckého vyžití, aniž by riskovali stíhání kvůli vandalismu. Přesto na tuto plochu nemalují. Krnovská zeď je i měsíc po dokončení stále čistá, až na pár chuligánských čmáranic a vulgárních vzkazů typu ACAB (All Cops Are Bastards - Všichni policajti jsou parchanti).

Jinak zde není ani stopa po práci pokročilých writerů neboli sprejerů s výtvarným nadáním a ambicemi. Není to náhoda, ale způsob, jak vyjádřit svou nespokojenost s polovičatým řešením.

Novou stěnu bojkotují

Krnovští writeři dlouho usilovali o místo k legálnímu malování, jaké má například Opava, Ostrava, Havířov nebo Bohumín. Přesto je nová zeď pro legální graffiti až na pár nezdařených hesel a symbolů panensky bílá.

Krnovských tvůrců graffiti není mnoho a většinou se znají. Nebyl pro ně problém se dohodnout na společném bojkotu nové stěny. Čistá stěna je protestem proti tomu, že město při přípravě legální plochy pro garffiti neakceptovalo některé požadavky a náměty budoucích uživatelů.

Výsledná podoba stěny je pro krnovské writery zklamání, takže se záměrně budou vyhýbat malování, dokud město nepřipraví další přislíbenou plochu za rohem.

Teprve až bude tento prostor pro legální graffiti kompletně dokončen a stanovena pravidla užívání jako v jiných městech, uspořádají krnovští writeři zahajovací graffiti jam. Do té doby považují zeď v Mlynářské ulici za nedokončený projekt.

Okna místo rovné plochy

Původně se tvůrci graffiti těšili na celou zeď. Byli zklamáni, když se dozvěděli, že jim město po konzultaci s památkáři nabídne jen přibližně polovinu. Navíc město nezajistilo podle jejich požadavků rovnou plochu, ale členitou zeď se čtyřmi výklenky po zazděných oknech.

„S požadavkem na prostor pro tvorbu legálního graffiti se na nás obrátili sami mladí tvůrci. Nejdřív jsme uvažovali o plechovém plotu zimního stadionu u bikeparku, ale ten jim svým tvarem nevyhovoval. Ze zdi v Mlynářské ulici také nebyli moc nadšení, protože jsou v ní přiznané okenní otvory, třebaže zazděné, ale nakonec jsme se dohodli.

Letos chceme pro stejné účely opravit i stěnu, momentálně bez omítky, která na tuto zeď kolmo navazuje," popsala postup města při realizaci místa pro legální graffiti vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Nerealizovaný návrh

Výklenky po oknech, takzvané špalety, jsou podle mluvčího krnovských writerů Dominika Novotného zbytečné a budou vadit zejména začátečníkům. Považují je za následek špatné komunikace.

„Po několikaměsíčním snažení a pravidelném docházení na úřad je výsledkem zeď svou členitostí nevhodná pro tvorbu graffiti. Podle mých informací by památkářům nevadilo, kdyby se ty výklenky po oknech neboli špalety vyplnily polystyrenem nebo sádrokartonem a překryly tenkou vrstvou omítky, protože zeď to nijak nepoškodí a výplně lze kdykoliv zase vyjmout.

Vznikla by tam ideální rovná plocha pro gaffiti, památkové hodnoty zdi by zůstaly zachovány a všichni by s výsledkem byli spokojeni," vysvětlil Dominik Novotný, proč on i jeho kolegové byly zklamáni výsledkem svého úsilí. Proto se rozhodli s prvním sprejováním vyčkávat, jak si město poradí s další přislíbenou zdí za rohem.

První kontakt s radnicí

Autoři streetartové tvorby nemají žádnou organizační strukturu ani registrované členy. Většině z nich vyhovuje anonymita.

Dominik Novotný, který šel na radnici jednat jménem svých kolegů, je výjimkou. Sám se učil malovat sprejem v opuštěných budovách, kde se vyskytují spíš bezdomovci a sběrači kovů než spořádaní občané. Chtěl, aby další generace writerů v Krnově měla důstojnější a bezpečnější podmínky.

A hlavně chtěl, aby existovala i jiná možnost tvorby graffiti, než jen cestou vandalství. Legální stěny také nabízí začátečníkům možnost tříbit si vkus a učit se od zkušenějších kolegů.

Začalo to hledáním

„Ohrada u bikeparku je sice v pěkné lokalitě, ale zvlněný povrch je pro malování sprejem nevhodný. Navrhovali jsme městu legalizovat malování na zdi v parku u první základní školy, kde se graffiti objevují už dlouho. Tam to úředníci odmítli, protože je to moc blízko u školy. Nevím, co je na tom špatného.

V jiných městech znám legální stěny na dohled od škol, ale krnovští úředníci to vidí jinak, takže bylo nutné hledat dál," shrnul začátky a první neúspěchy Dominik Novotný s tím, že inspiraci pro Krnov lze najít v přehledu legálních stěn ustaf.cz.

Když město navrhlo stěnu na Mlynářské ulici, writeři zvažovali její klady a zápory. „Nevýhodou je blízkost parkoviště. Až sprejová barva potřísní zaparkovaná auta, bude to potenciální zdroj konfliktů. Celkově je to ale dobrá lokalita. Podal jsem proto na město žádost o úpravu stěny, ve které jsem uvedl svůj mobil a mail pro konzultace a případnou výpomoc z naší strany.

Zpočátku nám byla přislíbena zeď kolem celého parkoviště, pak se ale ukázalo, že jsou tam omezení ze strany památkářů. Výsledkem je plocha ani ne poloviční, než jaká nám byla původně městem navrhnuta a přislíbena," popsal Dominik Novotný zlomový okamžik, kde se očekávání začalo měnit ve zklamání.

Co na stěně sprejerům vadí

Ve větších městech platí nepsané pravidlo, že writer má právo přemalovat cizí graffiti jen, když je lepší než původní autor. Proto třeba některé pražské legendy spoustu let odolávají přemalování. Na zmenšené krnovské ploše zřejmě nezbude prostor „archivovat" ani obzvlášť zdařilá díla.

„Každý se musí nejdřív naučit základy řemesla, aby se mohl zlepšovat. Členitá zeď je pro začátečníka jako kdyby mu učitelka ve výtvarce dala výkres s dírami. Městská stěna je tu pro všechny a já nemůžu ani nechci nikomu nařizovat, kde má malovat a kde ne.

To, že se na Mlynářské ulici nemaluje, je důkazem, že i ostatní writeři chápou situaci a jsou s námi solidární. Touto stávkou nebo bojkotem městské zdi sprejeři podporují požadavek, aby se město znovu zabývalo možností upravit zeď podle našich námětů," uzavřel Dominik Novotný.

Autor: František Kuba

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 7 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chcete si přivydělat? Hledáme šikovnou hospodyni pro výpomoc s úklidem rodinného domu v Krnově., , Co bude Vaší náplní práce?, , " Úklid rodinného domu, " Zodpovědnost za vybavení, " Drobné pochůzky a zařizování, , Co po Vás požadujeme?, , " Schopnost fyzicky náročnější práce, " Loajalitu, pečlivost, dodržování soukromí, " Ochotný a profesionální přístup, " řidičský průkaz sk. B, Co Vám za to nabízíme?, , " Práci na Dohodu o provedení práce(2 dny v týdnu - 16 hodin, možné přizpůsobit možnostem zájemkyně), " 7000,- Kč čisté mzdy / měsíc, Hlásit se na e - mail : personalni@znackymorava.cz, Z : 18.4.2018 A : 4.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Karlova Studánka, Náplň práce:, - mytí nádobí,, - doplňování nádobí a příborů,, - čištění zeleniny,, - úklid kuchyně., Požadavky:, - základní vzdělání,, - spolehlivost, samostatnost, nápaditost, - zdravotní průkaz. , , Nabízíme:, - práci na plný úvazek v příjemném pracovním prostředí Horských lázní,, - profesionální zázemí a stabilní zaměstnání,, - pracovní oděv,, - směnný provoz (krátký/dlouhý týden),, - široké spektrum zaměstnaneckých benefitů, např.: týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny., Hlásit se na e - mail : kotlarova@horskelazne.cz nebo na tel. č. 554 798 260 / Po - Pá vždy od 7.00 do 14.30 hodin /., Z : 3.8.2018. Pracoviště: Horské lázně karlova studánka, státní podnik, 793 24 Karlova Studánka. Informace: Kristýna Kotlárová, +420 554 798 260.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: místo výkonu práce : Krnovská 1877/51, Bruntál, přípravné, pomocné, obslužné a manipulační práce při stavební činnosti , stravenky, zajištění ubytování, Hlásit se na e - mail j.jurickova@kareta.cz nebo v pondělí-pátek 08-13 hod. na telefony 554 716 727 a 778 761 376., Z : 11.5.2018. Pracoviště: Kareta s.r.o., Krnovská, č.p. 1877, 792 01 Bruntál 1. Informace: Jana Juříčková, +420 554 716 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

V Ludvíkově Dlouhá noc nadělí srandování

V Ludvíkově se v sobotu 18. srpna odehraje dvanáctý ročník Dlouhé noci aneb Ludvíkovského letního srandování. Protáhne se minimálně do půlnoci.

Dobré srdce Krnova na náměstí

Sbírku Dobré srdce Krnova doplní 18. srpna stejnojmenná celodenní akce na krnovském náměstí.

Krnov vyhrál spor o miliony v kauze kasárny

Kauza kasárny se dá shrnout: kdyby se město Krnov nebránilo, muselo by státu odvést 16 milionů korun. Díky dobrým právníkům je dva miliony korun v plusu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT