Pokud se muzeu podaří získat potřebné finance, vznikne už v příštím roce ve sklepení Vodní tvrze v Jeseníku expozice o čarodějnických procesech. Píše se rok 1622, kdy umírá pastýř Schmied a z nejasných důvodů nařkne svou manželku Barboru z čarodějnictví. Prostá žena nevydrží mučení a obviní dalších pět žen, které byly údajně ve spojení s ďáblem. Barbora Schmiedová byla upálena 3. června 1622 v Nyse, ostatní čarodějnice pak v srpnu téhož roku v Jeseníku. Tím odstartovala hrůza ohnivých hranic, na kterých skončil život stovek lidí.
Co bylo příčinou honů na čarodějnice? Jak to, že stačilo ukázat prstem a člověk ve jménu Boha skončil v plamenech? Nejen na tyto otázky by měla odpovědět nová expozice čarodějnictví, kterou chce ředitelka jesenického muzea Veronika Rybová zřídit ve sklepení Vodní tvrze.
„Chceme poutavou a naprosto seriózní formou informovat o krizových událostech, které se zde staly. Rozhodně nepůjdeme cestou teatrálního způsobu, aby divák při vstupu do sklepení vnímal jako prvotní věc figuríny spoutané v mučících nástrojích, viděl kolem sebe plno krve a slyšel bolestný skřek,“ řekla Veronika Rybová.
Co ale přesně připravený projekt obsahuje, to odmítá prozradit. „Je to naše know-how. Chci, aby návštěvník po prohlídce expozice věděl, co a proč se zde stalo. Aby lidé pochopili důvody, které k procesům vedly,“ vysvětlila ředitelka.
Expozici čarodějnictví už otevřeli v Šumperku a připravují ji i v polské Nyse. Podle Rybové ale jejich projekt těmto dvěma městům nekonkuruje. „Čarodějnické procesy na Jesenicku měly atypický průběh, proto nesoupeříme se Šumperkem, ani Nysou,“ dodala Rybová.
(dk)