Bydlet v nejvyšším patře panelového domu v ulici K. H. Máchy v Bruntále není už téměř rok žádný med. Především pro ženu zdravotně postiženou, kterou je Jarmila Horáková. Obyvatelka města, a nejen ona, si stěžuje na hluk, vycházející pravděpodobně odněkud z průmyslové zóny.

Obzvláště v noci se lomoz nese velmi silně, když jej nepřehlušují denní zvuky.

„Trvá to už opravdu od zimy. Nevím, ze které firmy to jde,“ řekla Jarmila Horáková. Rachot nevychází ze zóny pravidelně, jeden den je klid, další den už ale hlučí neznámý stroj z neznámé společnosti celou noc. „Nedávno to vyvrcholilo, kdy v mém těle rachot vyvolal silný epileptický záchvat. Dodnes jsem se z něj nedostala, jezdím po doktorech,“ nerada vzpomínala na osudovou noc Horáková.

Silo, z jehož okolí podle Horákové hluk vychází, je téměř naproti jejím oknům v nejvyšším patře domu, takže nejde ani větrat. „V létě si nevyvětrám, protože by mě ten kravál umořil. Musí to vycházet někde na úrovni sila. Když jsem šla okolo z procházky, řvalo to nejvíce u brány do sila,“ uvedla Horáková s dovětkem, že z firem v Krnovské ulici hluk rozhodně vycházet nemůže, jelikož je mezi tamní lokalitou a jejím domem spousta budov a stromů, a ty by hluk nepropustily.

Proto panuje přesvědčení, že jde lomoz od sila. Zvuk je prý podobný katru. „Je to takový vrčivý zvuk, jako když jde nepravidelně ventilátor nebo jako když hučí elektromotor,“ popsala hluk Horáková. Na hluk a jeho odraz v noci si stěžovali i další obyvatelé. Městští strážníci dostali stížnosti obyvatel ulice Nábřežní, sídliště Květná a dokonce i daleké Lidické ulice.

Pavel Lattner z ulice Na Nábřeží také sepsal stížnost na hluk rušící obyvatele lokalit Na Nábřeží, K. H. Máchy, Květná, Lidická a dalších. Stížnost odeslal na radnici a spolu se žádostí o přeměření hladiny hluku v uvedených lokalitách také na hygienickou stanici. „Nadměrným hlukem trpíme zejména v nočních hodinách, kdy je jeho intenzita natolik zřejmá, že zamezuje klidnému spánku, kdy je pro nás prakticky nemožné usnout s otevřenými okny. Tato skutečnost je již dlouhodobá a značně obtěžující naše životy,“ uvádí se v dopise podepsaném Pavlem Lattnerem a dalšími obyvateli uvedených ulic.

Hluk vychází z těchto míst. foto: Deník/Karel Janeček

Žádají, „aby byla věc prošetřena dalšími kompetentními orgány, které budou schopny identifikovat zdroj nadměrného hluku a poté učinit opatření, která by vedla k ukončení uvedené skutečnosti“. Na radnici o problémech lidí s hlukem vědí a snaží se je řešit. „S občany o těchto potížích již pravidelně komunikujeme a snažíme se získat co nejvíce informací, aby bylo zřejmé, co hluk působí. Není to jednoduché, protože zvuk se odráží v zástavbě, takže zdroj se snažíme zjistit prostřednictvím nočních hlídek městské policie,“ řekl mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Nezbytné k vyřešení problému bude podle něj také přeměření hladiny hluku hygienou, aby bylo zřejmé, kde případně dochází k překročení povolených limitů.