Od Nového roku platí takzvaný chodníkový zákon, který stanoví, že o úklid na chodnících se musí postarat jejich vlastník a zároveň nese odpovědnost za škody utrpěné na těchto komunikacích.

Obce a města už dopředu mají vytipované lokality, které se v zimě uklízet nebudou, a pro jistotu se nechají připojistit na případné odškodňování úrazů.

Konec výletu

Florbalistka z Krnova Marta Hučínová, která působí v ostravském BiXu, šla 26. ledna brzy ráno na hlavní vlakové nádraží v Krnově. Ten den se chystala na dalekou cestu.

„Šla jsem na vlak, abych dorazila na letiště a mohla vyrazit s kamarády do Bruselu, osudnou se mi však stala křižovatka ulic Albrechtické a Bezručovy. Všechno bylo zledovatělé, cesty, chodníky, takže uniknout před možným pádem nebylo ani kde,“ popsala osudné ráno Marta Hučínová. „Najednou jsem ležela na zemi, ani si nepamatuji, jak jsem dopadla, ale podle zranění jsem si na kotník sedla,“ povzdechla si Hučínová.

Vážná zlomenina

Následující cesta směřovala okamžitě do krnovské nemocnice. „Doktor mi podle snímku oznámil, že je nutná operace, jelikož došlo ke zlomení kotníku z obou stran a naštípnutí lýtkové kosti s přetrhanými vazy,“ řekla Marta. Zranění si vyžádalo upevnění pomocí drátů, které kosti zpevňují.

„Lékař mi oznámil, že se na nohu nebudu moct minimálně osm týdnů postavit a jako bonus mi oznámil, že v létě mě čeká další operace a teprve potom začne kolotoč rehabilitací,“ konstatovala nešťastná hráčka.

Kvůli zranění tak nadějná sportovkyně přišla nejen o výlet do Bruselu, ale také je ohrožena její sportovní kariéra. „Hraji profesionální florbal. No, kdo ví, kdy se opět podívám na hřiště, ale pochybuji, že to bude tento rok nějaká sláva,“ skepticky uvedla Hučínová.

Rodina po městě prozatím nevyžaduje žádné odškodné. „No, přemýšlela jsem s rodiči, jestli to budeme řešit, či chtít náhradu od města, ale po pravdě se mi nechce vyřizovat cokoliv přes právníky a podobně. Myslím, že by se to jednak protáhlo a jednak by možná výdaje na soud byly větší než zisk,“ uvažovala Marta Hučínová.

Město je však pojištěno

Každé město je proti podobným úrazům a nehodám pojištěno. „Ano, máme pojištění, které se vztahuje na úrazy způsobené nejen na majetku města, jako jsou chodníky, ale také, pokud dojde k úrazu v městské budově,“ sdělila Lenka Andršová, vedoucí odboru správy majetku města.

„Stačí, když poškozený přinese na správu majetku doklad o ošetření a způsobeném úraze a k tomu případné svědectví a případem se začneme okamžitě zabývat,“ dodala Lenka Andršová. Pokud tedy dojde k úrazu, který se stal na chodnících či budovách, které jsou ve správě města, může poškozený žádat pojistné vyrovnání.

„Nevím, jestli budu ještě žádat pojistku. Opravdu nevím. Pro mne je teď důležité, abych mohla co nejdříve začít chodit a hrát, co bude dál, to nevím. Rozhodně mi nejde o žádné peníze, stejně by to asi převratná částka nebyla a kariéru a běžné užívání všedních záležitostí mi to stejně ani nevrátí. Lidé by si jen měli dávat větší pozor, kam šlapou,“ dokončila Marta Hučínová.