Vodní plochu zde zřídila sovětská armáda bez povolení, takže pozemek s vypuštěným rybníkem je dnes v katastru veden jako takzvaná „ostatní plocha“. „Rybářský svaz žádá, zda by bylo možné uskutečnit prodej pozemku před zahájením stavebních prací, před rekonstrukci rybníka, a ne až po kolaudaci, jak to bývá obvyklé. Jako důvod uvedli, že o dotace může žádat jen majitel pozemku. My jsme rybáře vyzvali, aby důvěryhodným dokladem doložili, že opravdu není možné čerpat dotaci na základě nájemní smlouvy a že nezbytně musí doložit vlastnictví. Žádný takový materiál zatím nedodali,“ rekapituluje situaci vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

„Jestli tomu správně rozumím, rybáři chtějí žádat o půjčky nebo o dotace na opravu rybníka, ale když jim pozemek neprodáme předem, mají smůlu a nedostanou nic,“ shrnul problém zastupitel Petr Vartecký. Starostka Renata Ramazanová je přesvědčena, že takové pravidlo při posuzování žádostí o dotace neexistuje. „Rybáři se na nás obrátili s tvrzením, že takovou překážku mají, ale když měli doložit na základě čeho k takovému závěru dospěli, žádný doklad od nich nepřišel,“ uvedla starostka. „Jednou jsme se usnesli, že umožníme prodej pozemků až po kolaudaci, tak bychom se toho měli držet a nedělat vyjímku pro rybáře,“ doplnil bývalý krnovský starosta Josef Hercig. „Máme z loňského roku zkušenost s jiným žadatelem, kterému byl schválen prodej pozemku po kolaudaci.

Tento člověk byl úspěšný s žádostí o dotace z fondů Evropské unie na základě nájemní smlouvy. Tehdy sice šlo o dotaci v oblasti cestovní ruch, ale obecně je naše zkušenost taková, že nájemní smlouva je pro získání dotací dostatečným dokladem. Pokud rybáři dokážou, že nemohou postupovat jinak, než se stát vlastníky pozemků, budeme věc posuzovat jiným pohledem,“ uzavírá Andršová.