Na Jesenicku existuje jedna stanice profesionálních hasičů. Kousek za hranicemi se nachází tři: v Paczkowě, Glucholazech a Prudniku. Zatímco z Jeseníku do Zlatých Hor, Javorníku či Bílé Vody je nutné překonat vzdálenost kolem třiceti kilometrů, ze stanic v Polsku je to do deseti.

„V Bílé Vodě, Javorníku, Vidnavě nebo Zlatých Horách jsou polští hasiči schopni být do desíti minut. Profesionální hasiči z české strany tam mají dojezdové časy řádově v desítkách minut, zvlášť v zimním období,“ popsal zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Petr Ošlejšek.

Na nádraží ve Valšově jsou čtyři drážní byty. Nájemníci, zastupitelé i starostka Valšova byli nepříjemně zaskočeni, když v roce 2017 zjistili, že slíbená rekonstrukce nádraží znamená demolici všech bytů.
„Rekonstrukci“ nádraží Valšov provází omyly a rodinné tragédie

Polští hasiči na českém území pomáhají velmi často. Ročně jde o patnáct až pětadvacet zásahů.

„V úterý s námi hasili traktor v Bílé Vodě jednotky z Packowa a Zlateho Stoku. V neděli pak k požáru chatky ve Zlatých Horách vyjížděla jednotka z Glucholaz,“ zmínila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Jak spolupráce funguje?

Když nastane mimořádná událost v příhraničních obcích nebo městečkách, české operační středisko okamžitě volá kolegům z Polska. Ti souběžně s Čechy vysílají na místo profesionální hasiče.

„Polští hasiči jsou ve většině případů první profesionální hasiči, kteří na místo přijedou. Z hlediska obyvatel Jesenicka a zajištění rychlého zásahu vnímáme jejich pomoc jako obrovský přínos,“ poznamenal Petr Ošlejšek.

Praděd z gripenu - z videa pilotů 21. základny taktického letectva Čáslav
Praděd z gripenu! Podívejte se na unikátní VIDEO

Spolupráce funguje i naopak - v případě potřeby pomáhají svým polským kolegům Češi. Vzhledem ke vzdálenosti jesenické stanice od státních hranic to však bývá jen několikrát do roka.

Kurzy i výměnné stáže

S dorozuměním mezi kolegy z obou národů nebývá na místě zásahu problém. Často se spolu potkávají a baví se, přesto se museli naučit určitá specifická slova z druhého jazyka. Aby si rozuměli i důstojníci na operačních střediscích, pořádaly se pro české příslušníky kurzy polštiny a naopak. Konaly se i výměnné stáže.

Společných projektů mají za sebou čeští a polští hasiči ostatně celou řadu. Například v rámci toho zaměřeného na společné řízení rizik vznikaly plány pro mimořádnou událost, která by se šířila přes hranice. Ať jde o havárii na řece Bělé, lesní požáry nebo přívalové povodně.

Horský areál Kraličák. Ilustrační foto
Lockdowny NE! Podívejte se, hospodářská komora zveřejnila Jesenickou výzvu

Uzavření hranic kvůli epidemii koronaviru přeshraniční zásahy neomezilo. Jen za letošní leden polské jednotky na českém území pomáhaly ve třech případech. Osobní setkání však bylo nutné přesunout do virtuálního prostředí.

Za normálních okolností se čeští a polští hasiči potkávají i mimo zásahy nebo výcvik. Například na sportovních akcích, při otevírání nových zbronic nebo na dni hasičů, který je v Polsku velmi populární. „Vazby máme i v neformální rovině. Za dobu, co se v této problematice pohybuji, mám v Polsku hodně kamarádů,“ uzavřel Petr Ošlejšek.

Právní základ spolupráce
Čeští a polští hasiči spolupracují od devadesátých let 20. století. Přeshraniční spolupráci na regionální úrovni umožnila česko-polská mezistátní smlouva. S hasiči z Opolského vojvodství spolupráce funguje od roku 2008, s těmi z Dolnoslezského od roku 2014. Zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Petr Ošlejšek zdůraznil, že situace hasičů a ve zdravotnictví je kvůli odlišné legislativě zásadně odlišná. „Nedá se říct, že co funguje u hasičů, by mohlo fungovat na základě stejných zákonů i v nemocnicích,“ upozornil.