Oslavy desátého výročí spojené s výroční schůzí začaly hodinu poté, co se uzavřely volební místnosti. „Nevíte, kdo se stal prezidentem?" ptal se již krátce po zahájení schůze Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska. Sám se jakožto pravidelný volič účastnil prvního i druhého kola voleb. „Řeknu to otevřeně: volil jsem Miloše Zemana v obou kolech. I když vím, že se to třeba někomu nemusí líbit," řekl Michalus.

Podobného mínění ale byli i další členové spolku. Většina z nich volila v obou kolech levicového kandidáta. Ovlivnila volbu u někoho z nich amnestie, vyhlášená prezidentem Klausem? „Neovlivnila mě. To přece neznamená, když někdo takto veřejnost zklamal, že amnestii vyhlásí i jeho nástupce," přijal amnestii s velkou nechutí František Langer. Nechápe důvody amnestie a zejména její rozsah.

O výsledky voleb se zajímala i Madla Šípová: „Přikláním se k názoru, že je třeba volit menší zlo. Jaké, neřeknu. Jen prozradím, že jsem v prvním kole volila ženu." Sobotní výroční schůze se účastnila vrbenská starostka. A byla to právě ona, kdo jako první výsledek prezidentských voleb členům spolku prozradil. „Obyvatelé Vrbna pod Pradědem si zvolili Miloše Zemana. Získal 76,86 procenta hlasů," vyhlásila k všeobecnému nadšení starostka Helena Kudelová.

Pivo pro voliče, kteří si vybrali Karla

Krnovská Hospoda Pod obrazem se jako jedna z mála v kraji zapojila do akce Hospody volí Karla. Sem zamířili v sobotu večer voliči Karla Schwarzenberga spláchnout porážku. Pokud číšníkům odevzdali nevyužitý volební lístek se jménem Miloše Zemana, dostali za něj pivo zdarma. Navzdory porážce knížete, která byla na Krnovsku ještě výraznější než v republikovém průměru, Pod obrazem se příliš netruchlilo.

„Moc jsem si přál, ať se českým prezidentem stane umírněný a důstojný Karel Schwarzenberg. Bohužel vím, jaká je realita, takže kdyby se hrálo o peníze, vsadil bych si na Zemanovo vítězství. Byl jsem v pozici fotbalového fanouška, který předem ví, že jeho milovaný klub na vítězství prostě nemá. Kdyby se aspoň hrálo o těsný výsledek a sčítání hlasů bylo trochu napínavé, ale bohužel hned od počátku bylo jasné, že Češi mají slabost pro levicové populisty," konstatoval provozovatel hospody Pod obrazem Petr Strnadel, který kamarádům u stolu vyprávěl vtipy, aby bylo navzdory volebním výsledkům Pod obrazem aspoň trochu veselo.

„Zamrazil mě Zemanův žlučovitý projev, když po volebním vítězství rozdával urážky a samolibé rady na všechny strany. Obávám se, že takovou rétorikou si voliče Karla Schwarzenberga nikdy nezíská, takže česká společnost i po volbách zůstane dál rozdělená na nesmiřitelné tábory. Asi nám nezbude nic jiného než obnovit Hnutí za veselejší současnost, abychom se s tím nějak vyrovnali," doplnil Strnadel.

Těsný výsledek voleb vadí také Michaele Kosařové z Krnova, která si před cestou do Anglie vyřídila voličský průkaz. „Jelo nás tam víc. Protože to podle předvolebních odhadů vypadalo na velmi těsný výsledek, kde bude záležet na každém hlasu, všichni jsme si vyřídili volební průkazy. S tím, že vyhrál Zeman, se nedá nic dělat, jen si teď říkám, jestli mělo smysl absolvovat tolik běhání a zařizování, abychom mohli volit v Londýně," posteskla si mladá volička Michaela Kosařová.

Poznámka Dalibora Otáhala: Fanoušci a volby

Přiznám se, že některým věcem nerozumím. Nechápu slepé fandovství. Nerozumím fotbalovým fanouškům, kteří se místo potěšení z pěkného zápasu raději servou do krve. Neexistuje pro ně respekt ke kvalitám soupeře, nedokáží ocenit, že byl druhý sportovní tým lepší, že podal lepší výkon. Neumí mu složit hold. Stejně tak nechápu, jak poslední volební dny rozpoltily zemi ve dví. Tady je to Zemanovo a tady je to knížecí. S jakou nesmiřitelností a nenávistí někteří mluví o prezidentském protikandidátovi.

Jak je pro ně naprosto nepředstavitelné, aby v úřadu nejvyššího představitele země seděl ten druhý, kterého oni nevolí. Nemusí se nám všem výsledek voleb líbit. Ale takový je. Tohle přináší přímá volba že už se nebudeme zlobit na senátory a poslance, koho zvolili v zákulisí za prezidenta. Teď máme někoho, koho jsme si zvolili sami. A k přímé volbě pak také patří, že se s výsledkem musí všichni smířit a vzít jej na vědomí.

Přímá volba přináší i větší zodpovědnost. Nejen zodpovědně volit, ale také zodpovědně výsledek respektovat. Vedle přímých prezidentských voleb někteří také navrhují, aby byly podobné volby starostů. Aby si lidé zvolili svého starostu ve městě a obci sami. Po zkušenostech z posledních dnů pak můžeme přemýšlet, jestli jsme na podobnou volbu už dost zralí.