Pro záchranu členové pořádají každoročně Lesní slavnost Lapků z Drakova. Před pár dny, na Silvestra, připravil spolek výšlap na hrad Fürstenwalde v Ludvíkově a také rozverný sjezd na pekáči ve Vrbně pod Pradědem.

To ale rozhodně není ze strany Spolku Přátelé Vrbensko vše, jedná se i o uskupení kulinářské. O ty nejlepší recepty se Vrbenští dělí s partnerským polským kulinářským spolkem Sami Sobie z polské obce Wilamowice Nyskie. A nyní je díky této spolupráci na světě další společná kuchařka.

„Spolu s Poláky jsme vydali velkou kuchařku, další v pořadí," řekl zakladatel a předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus. Kniha propaguje Vrbensko recepty i fotografiemi.

O oblibě typicky českých pokrmů v Polsku svědčí letošní účast Spolku Přátelé Vrbenska na okresních slavnostech v Nyse. Za více než třema sty vrbenskými guláši se jen zaprášilo.

Spolek se za léta své existence rozrostl na zhruba osmdesát členů, pilných jako včeličky. Jsou to právě oni, kteří nezištně organizují společenský život a obnovují historické tradice na Vrbensku. „Naši příznivci se mohou těšit i v roce 2015 na naše tradiční akce, které začínají Čarodějnicemi a pokračují Dětským dnem.

Lapkové z Drakova a Dlouhá noc už by také šli jen stěží vynechat," vyjmenoval letošní aktivity spolku Karel Michalus.