Šermíři mají za sebou již řadu vystoupení před veřejností v Krnově, Branticích nebo v Polsku. Již rok funguje pod jejich křídly kroužek šermu pro děti základních škol. Od září se mohou opět děti hlásit k zápisu do dalšího ročníku kroužku.

„Od září zase začínáme verbovat nové členy. Kdo o nás ještě neslyšel, může se přijít podívat, jak trénujeme. Scházíme se každou středu v tělocvičně Kasino v Albrechtické ulici. Do Společenství severských pánů přijímáme samozřejmě i dospělé. Můžete se stát tím, kým chcete, třeba prostým člověkem, vlajkonošem, bubeníkem, zbrojnošem i rytířem. Stačí jen chuť a odvaha hrát si a umět nechat všední starosti doma. S dětmi z kroužku v průběhu roku trénujeme šerm, zápasy, krokové variace. Děti si samy šijí své oblečení od košile, kožených pásků, taštiček až po boty. Učíme tady formou hry o historii, šermování i přírodě. Vše, co se tady během prvního roku děti naučily, už úspěšně ukazujeme na vystoupeních pro veřejnost a máme veliký úspěch," láká nové zájemce do kroužku šermování jeden ze zakladatelů SSP Zdeněk Chroboczek.

Skupina dobrovolníků a nadšenců starých časů se věnuje dětem po celý rok. O prázdninách s dětmi strávili úžasný týden na táboře na hradě Helfštýně.

„Přes den jsme pomáhali kastelánovi na hradě s různými opravami. A když odešel poslední návštěvník, hrad se zamkl a byl jenom náš. Nocovali jsme přímo v areálu hradu. Během celého tábora si děti hrály na rytíře, nosily dobové oblečení, soutěžily mezi sebou a pomáhaly připravovat večerní hostiny. Není nic krásnějšího než svítání z hradní věže," vzpomíná Zdeněk Chroboczek. Se spřátelenou polskou skupinou Sporontar se sešli na velké společenské akci Brána do Pradědovy země v sobotu 11. srpna v Prudniku v parku mezi ulicemi Dąbrowského a Poniatowského.

„Předvedli jsme zvědavým divákům šermířské představení, ve kterém vystoupily samozřejmě i děti z našeho kroužku. Měli jsme velký úspěch. Dokonce nás oslovila polská televize Opole TV a natočila s námi reportáž do televize. Děti z toho byly úplně nadšené," uvedl Zdeněk Chroboczek ze Společenství severských pánů.

ANNA DOHNALOVÁ