„Zůstáváme, splňte sliby,“ neslo sev úterýpřed ostravským Domem kultury Akord.

Happeningem chtěli zaměstnanci nemocnic v Moravskoslezském kraji ministrovi zdravotnictví Hegrovi připomenout, aby dodržel slíbené zvýšení platů lékařů a ostatních zaměstnanců o deset procent v příštím roce.

Akci zorganizovala takzvaná Zdravotnická trojka, která je složena ze tří největších odborových organizací ve zdravotnictví.

„Doufám, že se ministr Heger k situaci postaví jako chlap a svůj veřejný příslib dodrží,“ uvedl předseda Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků Tomáš Válek. „Nechceme nic víc a nic míň než dodržení slibů,“ zdůraznil Válek.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková připomněla, že ve zdravotnictví pracují lidé v mnoha profesích. „Je třeba, aby při zvyšování platů a mezd nebyl nikdo z nich opomenut. Zvýšení tarifních platů o deset procent u zaměstnanců v dělnických profesích v nemocnicích činí v průměru necelých osm set korun, což je pro stát zanedbatelná částka, ale pro tyto konkrétní lidi částka velmi významná,“ míní Žitníková.

Zdravotníci otevřeli i téma průměrných platů. Ministerstvo zdravotnictví podle nich o průměrných platech lékařů záměrně zveřejňuje zkreslené informace. „Já jako chirurg s dvacetiletou praxí ani zdaleka neberu šedesát tisíc korun, které jsou nyní uváděny jako obvyklý průměrný plat lékaře. Rozpočítáme-li platy lékařů v nemocnicích na skutečně odpracovanou dobu a vezmeme-li v úvahu náročnost a zodpovědnost této práce, jsou příjmy lékařů přímo ostudné, leckde nedosahují ani dvou set korun na hodinu,“ prohlásil chirurg frýdecko-místecké nemocnice Karel Volný.

Podle předsedy místní organizace Lékařského odborového klubu Městské nemocnice Ostrava Tomáše Rusnoka na happeningu zdravotníci této nemocnice chyběli. Byli v zaměstnání. „Kdybych dneska neměl tolik práce, šel bych taky,“ vysvětlil Rusnok. Svoje kolegy v jejich úsilí o navýšení platů podporuje. „Začátkem prosince bude celá kampaň Zůstáváme, splňte sliby na centrální úrovni vyhodnocena, pak se rozhodneme o konkrétních krocích. Pokud jde o průměrné platy lékařů, těch zhruba šedesát tisíc korun, které se uvádějí, je možné dosáhnout i se všemi službami a přesčasy. Ty když se sečtou, vydají za práci dvou lékařů,“ tvrdí Rusnok. Plat začínajícího doktora se podle něj pohybuje v Městské nemocnici Ostrava okolo třiceti tisíc korun.