„Bydleli jsme tam, co bývala v Lichnově cukrárna. Bylo to číslo tři sta čtyřicet sedm. Bylo nás sedm dětí a z toho tři jsou tady na hřbitově,“ zavzpomínal se slzami v očích bratr Hildegady Weber, Hans Richter.

Hildegadu Weber přišli na poslední cestě vyprovodit příbuzní i známí. Krátkého rozloučení nad jejím hrobem na lichnovském hřbitově se ujal krnovský farář Karel Slíva. Uložení urny do hrobu svěřil Hans Richter starostce Lichnova Martě Otiskové. „Hildegardo, vkládám Tě do tvé rodné půdy. Budiž ti země lehká,“ pronesla krátce starostka.

Němečtí hosté byli potěšeni, že starostka Lichnova se ochotně zhostila své role ve smutečním obřadu. „Jsem rád, že nám paní Marta Otisková umožnila sestru pochovat na zdejším hřbitově a splnit tak její přání. Paní starostka je velmi milá žena a jsem rád, že jsem se s ní mohl setkat,“ chválil si spolupráci s místními Hans Richter.

Podle něj se vztahy mezi oběma národy v poslední době značně vylepšují. „Jsem rád, že si Němci a Češi nyní skutečně rozumí. Je to dobře,“ řekl Richter. Jeho slova potvrdil i další z účastníků pohřbu Alfred Track. „Byli jsme se podívat a zavzpomínat také v domě, kde jsme se narodili. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, jak mile nás majitelé uvítali a jak dobře jsme si s nimi popovídali,“ uvedl Track.

Pohřbu paní Weber se zúčastnila výprava asi čtyřiceti německých rodáků z Lichnova, Krnova i dalších měst České republiky, kteří přijeli do své rodné země na týden. Kromě lichnovského pohřbu si také chtějí prohlédnou zdejší kraj a podívat se do sousedního Polska.

Květa Gebauerová