Na polském severu, poblíž Baltu, se dá koupit pomalu na každém rohu. Výroba i užívání jantarovky mají ale svá úskalí. K výrobě jantarovky je samozřejmě zapotřebí jantar. Oldřich Balán, bruntálský výtvarník a šperkař, k tomu vyžívá jinak neupotřebitelné zbytky po výrobě šperků.

Uleví od revmatu, zahojí i řezné rány

„Tenhleten odpad nakládám do lékárenského lihu, žádný líh z drogerie nebo podobně, kde to nechám zhruba půl roku louhovat. Občas to protřepu a potom to sleju do flašky. Jantar se v lihu vlastně naleptá a už se dá bez jakýchkoliv dalších úprav používat,“ popsal výrobní postup Oldřich Balán.

Účinky jantarovky jsou údajně mimořádné a mnohostranné. „Za ta desetiletí broušení ve studené vodě jsou chycené kluby, revma si nevybírá, nebo se i říznu nebo si zabrousím prst, tak to tam nastříkám. Má to velmi dobré hojivé účinky na rány, na klouby, na kožní problémy a tak podobně,“ chválil šperkař Balán všestranné použití.

Pozor na napodobeniny! Místo jantaru se pužívají plasty

Výroba léčivého prostředku je sice jednoduchá, Oldřich Balán ale před jeho domácí výrobou varuje. „Nedoporučuji, aby si to každý vyráběl, jelikož každý není znalý, jestli má pravý jantar nebo jeho napodobeninu. Někdo by si mohl říct, že si někde na pouti koupí za pár korun jantarové korále, naloží je do pochybné kořalky a za půl roku má vystaráno. Tak to ale vůbec není,“ upozornil Oldřich Balán.

Problém je v tom, že podvodníci jantar velmi často falšují. Používají k tomu nejrůznější plasty, dokonce i obyčejný celuloid. „Pro laika jsou falsifikáty těžko rozeznatelné. Odborníci to sice poznají, ale ti zase nekupují na poutích a podobných místech. No a takový laik si pak v dobré víře může vyrobit lihový výtažek ftalátů a podobných svinstev, kterých jsou plasty plné. Tím si teda rozhodně nic nevyléčí, právě naopak,“ řekl Balán .

Jantar je zkamenělá pryskyřice stará nejméně třicet milionů let a poměrně často obsahuje zbytky rostlin nebo i živočichů. K jeho největší nalezištím patří pobřeží Baltu.

A jak se vlastně jantarovka užívá? Potírat vybraná místa. „Hlavně nepít!“ zdůraznil Oldřich Balán.

Ladislav Olejníček