Účastníci Rallye Dakar 2010 ve čtvrtek absolvovali šestou etapu závodu vedoucí z Antofagasty do Iquique dlouhou 598 kilometrů. Špatná zpráva pro Czech Dakar Team (CDT) přišla přímo z trati ze čtvrtku 7. na pátek 8. ledna: „S Tatrami to nevypadá růžově. Na 252. kilometru projel Martin Kolomý na 39. pozici a vypadá to, že jede sám.“ To byla ta lepší zpráva, Bruntálan Martin Kolomý, Zbyněk Kotál, René Kilián ve žluté Tatře s číslem 545 v šíleném závodním tempu pokračují.

Mnohem hůř jsou na tom po čtvrteční jízdě Huzovan Marek Spáčil, Miloslav Janáček a Radomír Smolka se zelenou Tatrou s číslem 510. Přitom je pilot Tatry Marek Spáčil šéfem Czech Dakar Teamu. „Markově Tatře se přímo v poušti porouchala řídící počítačová jednotka. Kvůli této poruše nešel kamion nastartovat,“ posteskl si Jiří Žák, rovněž člen Czech Dakar Teamu a jezdec předchozích ročníků Rallye Dakar.

Z Česka oslovil rakouské odborníky a ti se snažili odstranit závadu Spáčilova vozu na dálku. „Pro záchranu Tatry 510 se dělá maximum. Motor před časem naskočil na čtyři válce, ale řídící jednotka ho vypnula. Že by čidla?,“ komentoval jezdec situaci ještě z trati. K opravě se připojila i osádka Kolomého Tatry.

K potížím technického rázu nutno přičíst více než čtyřicetistupňové teploty chilské pouště a ze všech stran neustále útočící hromady pouštního písku a prachu. „Vypadá to, že to všechno dohromady znamená pro účast posádky Marka Spáčila na Dakaru konec,“ řekl Jiří Žák. Závod je ošidnou záležitostí, při níž rozhodují detaily. Ještě na 117. kilometru jeli Spáčilovci na 11. pozici se ztrátou pouhých pětadvaceti minut na opět vedoucího Rusa Chagina, Martin Kolomý v té době jel na 25. místě.

Po páteční půlnoci byl Kolomý zhruba šedesát kilometrů před cílem. Spáčil podle vyjádření Czech Dakar Teamu v Rallye Dakar 2010 již nepokračoval. Poslední zprávy z Chile nakonec ještě dávaly malou naději na zvrat ve smůle, která se bruntálským lepí na paty: „Tatra Martina Kolomého dorazila v noci do bivaku a pokračuje v závodu. Posádka Tatry Marka Spáčila pracuje na odstranění závady motoru.“

Podle aktuálních informací obrovské problémy musel řešit pilot-trucker Czech Dakar Teamu Marek Spáčil, kterému vypověděl službu motor jeho Tatry a dlouhé hodiny se ho nedařilo znovu nastartovat.

Posádka Martina Kolomého stála dlouho s Markem a společně se snažili Tatru opravit. Nakonec se Martin Kolomý ale do cíle vydal sám, aby etapu dokončil kolem třicátého šestého místa a v závodě pokračuje.