Přejímky a start Czech Dakar Teamu na letošním ročníku Dakar 2010 mají za sebou Marek Spáčil z Huzové i posádka doprovodného vozu žluté Tatry Central Group, pilotované Martinem Kolomým z Bruntálu.

Zelená Tatra Huzovana Spáčila s přehledem vyhrála v mezinárodním internetovém hlasování Miss Dakar 2010 v kategorii trucků. Bruntálan Martin Kolomý skvěle splnil poslaní služby rychlé asistence, jeho žlutá Tatra skončila na druhém místě. Stroje Czech Dakar Teamu tak získaly cenný double ještě před závodem. „Krátce před startem je to přesně ten typ zprávy, který potěší,“ komentoval své pocity bezprostředně po oznámení výsledků Marek Spáčil a dodal: „S auty jsme si opravdu vyhráli a jsem velmi rád, že to hlasující ocenili.“

Zpráva Czech Dakar Teamu hovoří o setkání, který první den závodu svedl dohromady soky z Kamazu a Tatry. Šéf ruského týmu Semjon Jakubov dlouho hovořil s Markem Spáčilem a na závěr nejenže označil obě Tatry Czech Dakar Teamu za jedny z nejhezčích kamionů ve startovním poli, navíc pozval celý tým na novou Silk Way Rally. „Bylo velmi příjemné si popovídat se Semjonem Jakubovem,“ pochvaloval si Spáčil. Semjonova označil za muže, který položil základ úspěchů Kamazu. Uvidí se prý ale až na trati.

Tatra v zelené livreji zaujala i horkého favorita na zisk již šestého dakarského vítězství Rusa Vladimíra Chagina: „Je to opravdu hezký kamion. Uvidíme, jak se mu bude dařit v terénu, každopádně s ním musíme počítat.“ Ihned po startu zaznamenal Czech Dakar Team první vítězství.

Ostrý závod začne 3. ledna

Sobotní závod odstartoval přibližně tří set kilometrovým přejezdem ze startovní rampy do bivaku bez úseku rychlostní zkoušky, který čeká závodníky v neděli 3. ledna. Opravdový ostrý závod začíná 3. ledna etapou do Cordoby s celkovou délkou, včetně sobotní části, 652 kilometrů. Trasy jsou dvě. Jedna pro motocykly a quady, jiná pro auta a kamiony ale i tak bude předjíždění, v oblacích nepopulárního prachu, téměř nemožné.