Na Sovinci ochutnáte také speciality jako bramboračku s lesními hřiby, smetanovou cibulačku, pikantní hospodskou dršťkovou, Sovinecký flamendr z vepřové kýty, grilovanou krkovici a kuřecí maso na houbách, telecí řízek, kuřecí po havířsku, domácí švestkové knedlíky sypané mákem, sýrové variace s brusinkový dipem, grilovaná žebra nebo koleno na pivu. Speciální menu Hradního hodování se bude servírovat v Klippelově baště na prvním nádvoří hradu.

Program na celý den

Kromě víkendového gastronomického programu budou probíhat na Sovinci také klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech každých 30 minut. Hrad si můžete také projít sami a zdržet se zde klidně celý den. Třeba můžete pozorovat okolí z volně přístupné vyhlídkové věže. Mezi letošní novinky na Sovinci patří otevření dvou nových expozic.

Roman Hadrbolec
Vařil jsem pro Cher i Jacka Nicholsona, vzpomíná šéfkuchař Roman Hadrbolec

"Čistota půl života aneb střípky z historie hygieny" a otevření sovinecké Zbrojnice, včetně nové aplikace, kde uvidíte ukázky v 3D modelu jak Švédové dobývali hrad. Samozřejmě bude přístupná také nedlouho otevřená 82 metrů dlouhá podzemní chodba přístupná přes hradní příkop. Můžete navštívit také nově otevřenou výstavu uměleckého kováře a sochaře Ondřeje Gély - s názvem "??? … 12! Udeřila dvanáctá" a výstavu fotografa René Kajfosze, kterou nazval "Krajinou horalů"

Program na Sovinci pokračuje Hradním hodováním a  Zbojnickými baladami. Zdroj: Hrad SovinecProgram na Sovinci pokračuje Hradním hodováním a Zbojnickými baladami. Zdroj: Hrad SovinecZdroj: Deník/VLP Externista

Státní svátek

V kalendáři je ve středu 28. 9.2022 Státní svátek Den české státnosti. Můžete volný den využít k výpravě na Sovinec a podívat se do historie při akci "Jak se lidem žilo". Poutavé přednášky budou zaměřené na téma středověkého stravování a odívání, a nebude chybět ani malá ochutnávka dobové kuchyně. Dozvíte se více o Řádu německých rytířů a jeho působení nejen na Sovinci. Čeká vás také ukázka chladných a palných zbraní.

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
ANKETA: Má se Andrej Babiš ucházet o prezidentský úřad?

Program pokračuje také v říjnu. První podzimní akcí na Sovinci bude první říjnový víkend 1. a 2.10.2022 s úžasnou šermířskou podívanou s názvem Balady zbojnické, aneb Šermířské povídky a loupežnické příběhy, které neskončily katovou sekerou.

Návštěvníkům se na pátém nádvoří představí pražská Skupina historického šermu BIBUS SPIRITUS, která zahraje své šermířské pověsti Valdštejnova smrt a příběh Osamělý rváč. Taktéž z Prahy zavítá významná Šermířská a divadelní společnost FUENTE OVECHUNA s historickými komediemi Žižka a Golem. Zlínská Skupina historického šermu NUNTIUS REGIS předvede své pásmo soubojů a tanců a další šermířské příběhy. A co by byla akce na Sovinci bez dravých ptáků? Proto bude v prostorách hradu vystavený Sokolnický dvorec, ve kterém si se sokolníkem můžete popovídat a vyzkoušet si dát dravce i na ruku a vyfotit se s ním.

Nová redakce Deníku, budeme rádi, když se přijdete podívat.
Deník otevřel novou redakci v Ostravě. I s pohárem pro vítěze Ligy mistrů

"Nemohou chybět ani ukázky historických řemesel, které si každý může hned vyzkoušet. Třeba si něco vlastnoručně ukovat či si vyrobit svíčku. Na nádvořích bude čekat spousta stánků a trhovců, nabízejících různý sortiment předmětů okrasných, užitkových, uměleckých, kovových, dřevěných, voskových, zvučných i hlučných, voňavých i sladkých, chutných a všelijakých dalších," uvedl za organizátory Petr Šenkyřík.

Program na Sovinci pokračuje Hradním hodováním a  Zbojnickými baladami. Zdroj: Hrad SovinecProgram na Sovinci pokračuje Hradním hodováním a Zbojnickými baladami. Zdroj: Hrad SovinecZdroj: Deník/VLP Externista