Zdá se, že výběr lokality pro toto sociální zařízení nebyl optimální. Lidé, kteří v okolních domech bydlí, si houfně stěžují na negativní dopady, které jim otevření sociálního zařízení přineslo. Žijí zde totiž hendikepovaní lidé, kteří vyžadují vyšší míru podpory, u některých klientů se jejich diagnóza projevuje například nezvladatelným, nepředvídatelným křikem, a to jak ve dne, tak i v noci.

„Lidé z okolních domů špatně spí, nejsou odpočatí, nemohou si v horkých dnech na noc otevřít okno. Požadují po nás, abychom hledali vhodné a pro všechny přijatelné řešení," řekla starostka Vrbna pod Pradědem Květa Kubíčková.

Vedení města vyvolalo proto jednání s vedením společnosti Sagapo. Zástupci radnice a vedení Sagapa se shodli, že osloví opatrovníky některých klientů, kteří neúnosně svými projevy ruší obyvatele přilehlých domů. „Jedná se asi o čtyři klienty a jejich opatrovníkům navrhneme, aby požádali o přemístění svých opatrovanců do vhodnějších sociálních zařízení.

Podle ředitele Sagapa Petra Konečného může dát návrh na přemístění opatrovance jinam právě jenom jeho opatrovník," vysvětlila starostka Květa Kubíčková.

Vedení města hodlá vyvolat jednání i na úřadu Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem tohoto sociálního zařízení. Chce jej požádat, aby se situací zabýval a pomohl ji vyřešit.

Ladislav Olejníček