„Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ uvítala účastníky ředitelka pořadatelské Střední školy služeb Bruntál Eva Nedomlelová. Akci podpořila také místní radnice. „Jsem rád, že se taková akce v našem městě pořádá, letos navíc i s mezinárodní účastí,“ řekl starosta města Bruntál Leoš Gregovský.

Někteří místní aktéři se podobné soutěže účastnili vůbec poprvé, tak jako šestnáctiletí Martin Červenka, Honza Adamec či sedmnáctiletá Lucka Hájková. „Nastupuji poprvé, snad se mi namíchat nápoj podaří tak, jak bych si přál. Když nezvítězím, nic se nestane. Beru to hlavně jako nabytí zkušeností přímo v praxi,“ vyzpovídal se Deníku Martin Červenka. Prvně vystoupil i šestnáctiletý student Tomáš Holub: „Připravil jsem si alkoholický nápoj Laguna Fizz a nealkoholický pod názvem Gold Holub.“

Nad kláním dohlíželi členové České barmanské asociace (CBA), mezi něž se řadí i mistr odborného výcviku místní školy Zbyněk Špičák. „Myslím, že závod je lepší než vloni. Bruntálští získali větší zkušenosti a obratnost. Navíc nám tak jako vloni přálo počasí,“ usmíval se předseda CBA Miroslav Novák. Přijel i viceprezident asociace. Je jím Karel Mayer, který je zároveň předsedou Moravskoslezské sekce CBA a loňským vítězem profesionální soutěže Barman 2006. Ten byl i hlavním garantem klání. Nejmladší účastnicí byla teprve devítiletá šikulka Michaela Sudolská. „Než jsem sem přišla, rodiče mi dvakrát předvedli, jak na to. Zkoušela jsem si všechno už před dnešním dnem,“ uvedlo statečné a nadějné děvče.

Bruntálskou školu zastupovaly mimo další i Simona Frémalová a Šárka Muroňová. Nastoupil také Michal Dryml z Brna či Iva Horáčková z Prahy.