To vše v doprovodu autentických černobílých fotografií. Tentokrát se čtenář vydá po stopách nelítostných zabijáků plánujících popravu, násilnického stalkera i vražd s mafiánským rukopisem. Ožije bestiální mord bílého koně, zločiny mezi rodinnými příslušníky, vraždy z vášně i případ smrtící prostitutky.

Po stopách

„Působila jsem téměř třicet let jako reportérka a redaktorka. Svět zločinu se stal mým denním chlebem. Vydávala jsem se po stopách zločinců, s obětmi nebo pozůstalými jsem trávila veškerý svůj čas, nasávala jsem skutečné případy během soudních procesů, ve vyšetřovacích spisech a obžalobách, studovala jsem paragrafy a trestní zákoník, pátrala na vlastní pěst,“ uvedla Ivana Žáková a dodala: „Prostě žila jsem život zločinců a jejich obětí, s nimiž jsem společně i trpěla. Vžívala se do jejich neštěstí a zoufalství, a při setkání se zločinci nejhrubšího zrna se snažila pochopit jejich myšlenky a pohnutky.“

Silné emoce

A jaký příběh byl pro ni emočně nejsilnější? „Určitě je to příběh Poprava Draka a jeho ženy, neboť všechny aktéry případu, oběti i vrahy z Bohumína, znám osobně. Bylo proto pro mě velmi těžké držet se striktně faktů a udržet na uzdě své emoce. Trojice vrahů, které oběti znaly, popravila manžele pistolí do hlavy v předem připraveném hrobě,“ uvedla autorka. Poprava manželů z Bohumína patří k nejotřesnějším zločinům v novodobých dějinách české kriminalistiky.

„Oběti byly vystaveny neskutečnému psychickému utrpení. Představte si, že muž leží s prostřelenou hlavou v garáži a zločinci si jedou pro jeho ženu. Musela před smrtí vidět svého manžela v hrobě s prostřelenou hlavou. Někdy dochází slova… Kde jsme se to dopracovali, jsme snad někde mezi mafiány v Jižní Americe?“ uvažuje Ivana Žáková, která se nyní kromě psaní knih a příběhů věnuje práci s dětmi a seniory se zaměřením na přírodu.

Soutěž Deníku

Deník ve spolupráci s autorkou připravil čtenářskou soutěž o pět knih. Stačí odpovědět na otázku, který příběh byl pro autorku emočně nejsilnější. Nápovědu lze nalézt v článku.

Odpovědi zasílejte do čtvrtka 29. února (včetně) na adresu jaroslav.perdoch@denik.cz Vylosujeme pět výherců, které budeme kontaktovat. Knihy pro ně budou připraveny v redakci na Masarykově náměstí v budově OC LASO v Ostravě.

Křest

Křest knihy Skutečné zločiny na Ostravsku 2 proběhne v Domě knihy na Smetanově nám. v Ostravě ve čtvrtek 29. února v 17 hodin. Slavnostní křest bude opět spojen s besedou, na které bude Ivana Žáková odpovídat na dotazy.