V prostorách firmy Bašista v Krnově probíhalo krajské kolo soutěže Talenty pro firmy 2017 T-Profi. Své technické dovednosti zde předvedlo pět smíšených týmů z Opavy, Krnova, Města Albrechtic a Jindřichova.

Soutěž uspořádala Hospodářská komora České republiky společně s Okresní hospodářskou komorou Bruntál (OHK). „Cílem soutěže je aktivně podpořit polytechnickou výuku, posílit kvalitu odborné přípravy a propagovat příklady dobré praxe spolupráci zaměstnavatelů se středními a základními školami," uvedli organizátoři.

Letošního krajského kola se zúčastnilo pět týmů, tři nominovala OHK Bruntál a dva OHK Opava. „V každém týmu spolupracují tři žáci základních, tři studenti středních škol, jeden pedagog a jeden zástupce firmy," upřesnila přímo na místě soutěže Judita Žáčková, poradkyně OHK Bruntál.

Tříčlenná porota hodnotila například to, zda je výrobek sestaven podle návodu, strukturu zařízení, funkčnost, ale i to, jak členové týmu spolupracovali, zda „velcí" pustili k prácii své menší kolegy.

„Mám radost, že se nám práci podařilo dokončit, snad to bude dobré," pochvaloval si těsně po dokončení úkolu Jan Zavadil, páťák z jindřichovské základní školy. „Měli jsme i společný trénink, spolupráce byla dobrá," přidal jeho spolužák Michal Čech. „Jsem rád, že nás starší nenechali jen se dívat," doplnil Tomáš Rusnyák.

„Je to něco nádherného, pozorovat je při práci, mají chuť a snahu montovat. Nemusíme se bát, že zlaté české ručičky zmizí, důležité ale je, aby se dospělí žákům a studentům věnovali a v rozvoji technických dovedností je podporovali," uvedl v průběhu soutěže její spoluorganizátor, člen OHK Bruntál Květoslav Bašista.

Gabriela Mathiasová