Kroky mnoha lidí v Bruntále zamířily o Vánocích do farního kostela k známému betlému řezbářů Josefa a Františka Nedomlelových. Ale k vidění byl ve městě ještě jeden betlém. Po dva dny se mohli zájemci podívat i na soustružený betlém Pavla Rapušáka.

Ten pozval sousedy, členy Klubu Za starý Bruntál a všechny příznivce a další diváky, ať se přijdou podívat na jeho jesličky, vystavené na verandě jeho domku.

„Vyráběl jsem jej v letech 1994 až 2000. Nyní přidělávám tak jednu figurku za rok. Základ betléma samozřejmě tvoří svatá rodina, další postavy jsou moji rodinní příslušníci a známí,“ popisoval Pavel Rapušák příchozím návštěvníkům svůj betlém.

Figurky jsou z různých druhů dřeva, většinou podle toho, co bylo právě k dispozici. Jedna postavička je dokonce z olivovníku, špalík tohoto dřeva si Pavel Rapušák dovezl v kufru z dovolené v Řecku. K výrobě používal takřka výhradně soustruh.

Každá postava v betlémě má svůj atribut, nějakou věc, která ji charakterizuje. „Když moje dcery poznaly, kdo ta figurka je, putovala do betléma. Když ji nepoznaly, šel jsem zpátky do dílny a předělával ji,“ vyprávěl autor. Svého otce zhotovil se zednickou lžící, protože postavil rodinný domek. Maminka se věnovala zahrádce, proto má v rukou květináč a zahradnické náčiní.

Další postavičky mají v rukou třeba knihu, pletací jehlice, školní potřeby, sportovní potřeby, malířskou paletu, hudební nástroje, zkrátka to, co pro ně bylo a je typické. Rapušák zobrazil i svého někdejšího souseda muzikanta Jiřího Berana nebo další sousedku s malým psíkem, vyrobil figurky zakládajících členů rady Klubu Za starý Bruntál. Dlouholetý bruntálský novinář Ctibor Navara sedí u stolu s psacím strojem, zkrátka každá postavička má své jméno.

Tento betlém je popsán i v literatuře. Betlémář Vladimír Vaclík, spoluzakladatel třebechovického Muzea betlémů, se jím zabýval ve své knize Kdo je kdo mezi betlémáři na konci 20. století a v publikaci Listy z kroniky českého betlémářství. Ostatně sám Pavel Rapušák je jedním z prvních členů Českého sdružení přátel betlémů.

A tento jeho bruntálský betlém byl v roce 2005 vystaven na světové výstavě v Hradci Králové při příležitosti konání kongresu Světového sdružení betlémářů.