VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedství na hranici

Muzeum v Bruntále vydalo knihu, která se věnuje jednomu z nejcitlivějších období dějin našeho regionu, kdy ve velmi krátké době vzalo za své po několika staletích soužití Čechů a Němců. Autorem publikace nazvané Sousedství na hranici je odborný pracovník Muzea v Bruntále, historik Igor Hornišer. Podtitul knihy Bruntálsko v letech 1938–1946 jasně prozrazuje, kterému dějinnému období je kniha věnována.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Historik Muzea v Bruntále Igor Hornišer se svou knihou Sousedství na hranici. Věnuje se v ní historii Bruntálska v letech 1938 až 1946.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

„Je to zúročení asi dvaceti let mého výzkumu," řekl o odborné publikaci autor. Obraz doby a dějů předkládá Igor Hornišer na základě pramenů z několika archivů, zdrojem mu byly i deníky a osobní vzpomínky pamětníků, dobový tisk a literatura, věnovaná tomuto období.

Tak je popsán život v ještě mírovém období roku 1938, odchod Čechů po Mnichově, léta válečná, osvobození, příchod nových obyvatel i konečný odsun Němců.

„Jako historik jsem se snažil to složit jako konstatování a dosáhnout co největší objektivity," dodal Hornišer. Kniha je bohatě doplněna obrazovým materiálem a čtenáři dá svou věcností někdy až drsný obraz kruté doby.

Přestože by bylo ještě o čem psát a co zkoumat, Igor Hornišer se k tomu nyní nechystá. „Já jsem své zkoumání uzavřel knihou, je to téma deprimující a smutné. Kdyby se tomu někdo chtěl věnovat, tak snad má směr, kudy jít. A je ještě co zkoumat. V archivu v Praze jsem byl po povodních a řada materiálů byla dlouho nepřístupná a některá ještě jsou. Takže na badatele ještě čeká spousta práce," konstatoval Hornišer.

„Jsme teď v období, kdy se připomíná výročí první světové války. Rád bych navázal na svou práci a udělal období 1914 až 1918. Snad by něco mohlo vyjít při výročí vzniku republiky," prozradil o své další práci autor. Kniha Igora Hornišera se dá objednat přes internet na stránkách Muzea v Bruntále a stojí 200 korun.

Beseda s autoremPřednáška Igora Hornišera s besedou k vydané knize i o tom, co se do knihy nevešlo, se uskuteční ve středu 30. března od 18 hodin v malém sále Městského divadla v Bruntále. Kniha zde bude k zakoupení.

Kniha vypráví syrovostí faktů

Historik a kurátor archeologických sbírek Muzea v Bruntále Igor Hornišer zpracoval krátký dějinný úsek našeho regionu v knize Sousedství na hranici, Bruntálsko v letech 1938 – 1946. Publikaci vydalo Muzeum v Bruntále k 70. výročí ukončení druhé světové války.

Poměrně krátké období osmi let, kterému se Igor Hornišer ve své knize věnuje, zcela změnilo náš region. Autor ve své knize popisuje život a události stroze jen na základě historických materiálů. Postupuje krok za krokem a rok za rokem a vše jasně dokládá citacemi a zdroji.

Rok 1938, prožitý ještě v míru, ale už plný napětí, vyvrcholil Mnichovskou dohodou a odtržením pohraničí. Čtenář se dozví, jak proběhlo připojení k Říši, jaký byl na Bruntálsku život za války, jak proběhlo osvobození a jak se obnovoval život v regionu po válce.

Popsán je podrobně i odsun Němců z našeho území. Čtení je to mnohdy neradostné.

Kniha vedle uvedení seznamu pramenů a literatury uvádí i jmenný seznam osob popravených v bruntálském táboře pro Němce na přelomu června a července 1945 českými ozbrojenci. Dočteme se rovněž jména zemřelých obyvatel Bruntálu a okolí v květnu 1945.

Jsou zde i krátké medailonky vybraných osob a osobností z Bruntálska z daného období. Hornišer také předkládá ojedinělý seznam transportu Němců z železniční stanice Bruntál do Německa. Seznam je cenný svými detaily, uvádí datum odjezdu, číslo transportu, cílovou stanici, počet transportovaných osob, a kdy vlak dorazil na hraniční přechod.

Celkem bylo v roce 1946 ve třiceti transportech odsunuto 34 951 osob.

Bruntálský Oskar Schindler

Rodák se Svitav Oskar Schindler byl německý obchodník známý tím, že zachránil 1200 Židů před smrtí v koncentračním nebo vyhlazovacím táboře. Jeho příběh zná řada lidí především díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

Obdobný případ se odehrál i v Bruntále, jeho aktérem byl místní podnikatel v textilnictví Emmerich Machold mladší (1894 – 1966), člověk podobně rozporuplný jako Schindler.

„Patřila mu továrna, co dodnes stojí naproti nádraží přes koleje. Vyráběly se tam látky na vojenské uniformy, Machold zaměstnával židovské vězenkyně z Osvětimi," začal Igor Hornišer své vyprávění o příběhu, který ho zaujal při studiu řady archivních materiálů ke knize Sousedství na hranici.

„Když se rozebírá jeho osud, zjistíme, že v letech 1935 a 36 to byl místní podnikatel, co zasedal v městské radě a vedl plachtařský klub. Pak se objevují nějaké vazby na Abwehr (německá vojenská rozvědka a kontrarozvědka, pozn. red.) a Machold by se nám jevil jako negativní postava.

Ale během války tu měl 350 vězenkyň, co používal na práci. Když jim hrozilo odvezení, tak se za ně postavil. Umožnil, že všechny přežily válku v Bruntále," popsal Hornišer Macholdovy zásluhy.

„Bylo mu přiznáno i československé občanství, vězenkyně a zaměstnanci se za něj postavili. Vystěhoval se do Rakouska a později se přestěhoval do Lichtenštějnska. To je ta typická historická postava, která není černá ani bílá," podotkl Hornišer.

Jak se popisuje historie

Někdy se historické svědectví skládá jako puzzle. Z jednotlivých do sebe zapadajících dílků se zjeví obraz minulých let. Podobně skládal historii Bruntálska Igor Hornišer v knize Sousedství na hranici, Bruntálsko v letech 1938 -1946.

Při popisu událostí vychází z archivních podkladů a dalších zdrojů, včetně vzpomínek pamětníků. Právě na bohatosti zdrojů stojí Hornišerova publikace. Prostudoval materiály v různých archivech od Prahy po Ostravu, posloužila mu historická literatura, monografie a vzpomínky včetně nepublikovaných deníků a vzpomínek osob. Všechny zdroje jsou v knize uvedeny.

Publikace je obrazově bohatá, jsou to nejen fotografie, ale i mapy, kopie dokladů, plakáty a další dokumenty.

„Fotky jsou zapůjčené ze soukromých sbírek, něco je z mé sbírky pohlednic. Třeba dobové plakáty, to byl bohatý obrazový materiál z Muzea v Bruntále. Procházel jsem osobní doklady, jízdní řády, potravinové lístky, přídělové dokumenty," popisoval Igor Hornišer, co vše prozkoumával a co mu bylo zdrojem informací. Někdy se svědectví o době zjeví i v malých drobnostech.

„U jízdního řádu třeba člověk vidí, jak fungovala doprava, jak se opravil železniční svršek, jak se opravily vedlejší tratě, kdy byly uvedeny do provozu, jak častá byla doprava. Jízdní řád je i nositel reklam, tam můžeme třeba vidět národní správce," prozradil historik, co vše cenného se dá z jízdního řádu vyčíst.

POZNÁMKA DALIBORA OTÁHALA: Sousedství na hranici

Igor Hornišer pojmenoval svou knihu o historii našeho regionu v letech 1938 až 1946 velice výstižným názvem Sousedství na hranici. Název nejen postihuje to, že jde o příběh území, ležícího u někdejší česko-německé hranice, ale má i hlubší podtext: na hranici se v té době ocitlo i ono lidské sousedství, sousedství dvou národů i sousedství řady jednotlivých lidí, kteří vedle sebe žili podobně jako staletí předtím jejich předkové.

A podstata sousedství, zahrnující v sobě toleranci, přátelství, snášenlivost, vzájemný respekt a pomoc, když je jí zapotřebí, tahle podstata sousedství vzala v oněch letech za své. Hranice byla překročena, dobré sousedství se ocitlo za hranicí, událo se něco, co si dobří sousedé nedělají.

Titul Hornišerovy publikace nám připomene i název jiné knihy, nemůže se nám nevybavit Město na hranici spisovatele Karla Ptáčníka, který v tomto románu zachytil své zážitky z poválečného Bruntálu.

Silně jsem si poválečnou pustotu kraje a rozhodování o jeho další budoucnosti uvědomil v okamžiku, když jsem četl o návrhu z roku 1945 změnit celý region Bruntálska na vojenský výcvikový prostor. Argumentem bylo, že obyvatelstvo je německé národnosti a je již částečně odsunuto a nových přistěhovalců je ještě málo.

Rozhodně titul Sousedství na hranici stojí za přečtení. Nejen kvůli znalosti historie našeho kraje, našeho domova. Ale taky jako podnět k zamyšlení o sousedství v nás.

Autor: Dalibor Otáhal

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : okres Bruntál, Výhodou ŘP sk. B,C , strojnický průkaz , první kontakt telefonický a domluvit si schůzku., Hlásit se na telefon 604 561 759 /7:00-17:00 po-pá, Z : 16.8.2018. Pracoviště: Pavel světlák, 792 01 Bruntál 1. Informace: Pavel Světlák, +420 604 561 759.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 73 Kč

Pekaři Dělník/ce při výrobě pekárenských výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na nočním provozu pekárny cca od 18,00-2,30 hod. Nabízíme práci ve stabilní společnosti, zaměstnanecké benefity. , Nástup možný ihned. , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis na e-mail: gocalova@aspec.cz nebo si schůzku domluvte dopředu telefonicky.. Pracoviště: A s p e c, spol. s r.o., 9. května, č.p. 586, 794 01 Krnov 1. Informace: , .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 16 400 Kč

Elektromechanici Elektromechanik - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Cvilínská 7, Požadujeme:, - střední vzdělání s výučním listem nebo ÚSO s maturitou , (osvědčení vyhl. 50 §6 výhodou), - manuální zručnost, přesnost, - spolehlivost, pečlivost a odpovědnost, - časovou flexibilitu, - samostatnost a ochotu profesního vzdělávání, - , , Nabízíme:, - zajímavou práci ve stabilní české společnosti, - jednosměnný provoz, - po zapracování zajímavé finanční ohodnocení, - nástup možný ihned, - pracovní doba 06:00 - 14:30 (možnost přizpůsobit), , Náplň práce:, - montáž, demontáž elektrických motorů a elektro zařízení, - navíjení cívek, - tvarování cívek, - dotvarování cívek, - vkládání cívek do statorů, - vybroušení statorů, - vylepení statorů, - pájení vývodů, - výroba kruhů ke statorům, , Nejprve zasílat životopisy na email: monika.simonkova@kres.cz nebo volat na tel: 554 646 373 - pí. Šimonkové, k sjednání osobní schůzky (životopis sebou). , , , Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, 25 dní dovolená., Z : 15.6.2018 A : 9.7.2018 A : 1.8.2018. Pracoviště: K r e s spol. s r. o., Cvilínská, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Monika Šimonková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 690 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Uhlířská 1353/2, Hledáme:, Komunikativního, spolehlivého pracovníka/pracovnici v sociálních službách pro příspěvkovou organizaci Sagapo - Domov pro osoby se zdravotním postižením v Bruntále., Charakteristika vykonávané práce:, - Vedení dokumentace služby ve vztahu k uživatelům služby, - Přímá práce s uživateli v prostředí komunitního bydlení osob s mentálním a kombinovaným postižením, - Podpora uživatelů v oblastech rozvoje a udržení schopností v oblastech sebeobsluhy, stravování, osobní hygieny, - Podpora uživatelů v osobních zájmech, právech, způsobu trávení volného času, volnočasových aktivitách, Požadujeme:, - Empatii, časovou flexibilitu, - Aktivní přístup a spolupráci, - Výborné komunikační dovednosti , - Samostatnost a zodpovědnost, - Spolehlivost, - Odolnost vůči stresu, - Ochota dále se vzdělávat, - Řidičský průkaz skupiny B výhodou, - Vzdělání středoškolské s maturitou v oboru vzdělání - pečovatelské služby, sociální činnost, předškolní a mimoškolní pedagogika, - U osob se středoškolským vzděláním s maturitou, avšak bez výše uvedeného oboru kvalifikace - Absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách do 18 měsíců od nástupu do zaměstnání , Nabízíme:, - Stabilní zázemí organizace Sagapo, - Profesionální vybavení a zázemí pro výkon práce , - Délka pracovní doby 40 hod. týdně, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v nepřetržitém provozu v jednosměnném pracovním režimu denní směny, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, - Platové zařazení v 7. platové třídě (16 690 - 25 100Kč) + osobní příplatek (0 -4 000Kč) po uplynutí 3 měsíční zkušební doby, - 1 týden dovolené navíc, - indispoziční volno 3 dny ročně, - Příspěvek na obědy, - Příspěvek na penzijní připojištění, - Příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, - Vzdělávání v oboru, , Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: - motivační dopis se souhlasem ke zpracování osobních dat podle zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění, , - včetně údajů - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontaktní adresu pokud není shodná, telefonické a e-mailové spojení, datum a podpis, - strukturovaný životopis, včetně údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, - doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání a odborných kurzech v prostých kopiích , - Při zaslání na e-mail musí být zasílané dokumenty ve formátu Word, pdf, jpg. , , Vše doručit nejpozději do 05.09.2018 na adresu: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská 1353/2, Bruntál nebo na e-mail: varja.mrazkova@sagapo.cz, - Kontaktní osoba: Varja Mrázková - personalista, tel. 554211061 , , Informace o výběru uchazeče:, - 1. kolo - hodnocení písemných nabídek hodnotící komisí, - 2. kolo - osobní pohovory s vybranými uchazeči, - O postupu do 2. kola výběrového řízení budou informováni pouze vybraní uchazeči z 1.kola, a to telefonickou nebo elektronickou formou. Pokud nebude v přihlášce vyžádáno vrácení osobních materiálů, budou ihne. Pracoviště: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská, č.p. 1353, 792 01 Bruntál 1. Informace: Varja Mrázková, +420 554 211 061.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kohout byl pro několik generací Krnovanů výzvou, aby zkusili překonat závrať, vylézt co nejvýš a případně seskočit do písku. Pro období dětství a dospívání nabízel Kohout různé testy odvahy.

Poznámka Fidela Kuby - Iniciační rituál

Hanácké dožínky. Ilustrační foto

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT