Sešli se zástupci škol, pracovníci úřadů práce i soukromých společností a firem. Cílem bylo seznámit zájemce o studium či rekvalifikaci z řad nezaměstnaných a hlavně žáky devátých tříd a jejich rodiče s nabídkou studijních oborů v regionu.

„Je to začarovaný kruh. Rodiče dávají děti na všeobecné maturitní obory, ze kterých mají studenti problém najít zaměstnání. Učňovské obory jsou na okraji zájmu a přitom je na trhu práce poptávka hlavně po kvalitních řemeslnících. Protože je na učňovských oborech málo studentů a navíc je pro stát toto studium drahé (učebny, materiál, stroje), dochází k rušení oborů. Je to doslova soumrak nad řemesly," uvedla Marie Babničová z Úřadu práce (ÚP) v Krnově.

Chybí svářeči a zámečníci

Na veletrh, který společně pořádalo město Krnov, Úřad práce v Prudniku a kontaktní pracoviště ÚP Krnov, zavítalo v průběhu čtvrtka přibližně dvanáct set návštěvníků. „Jsme rádi, že se zde letos prezentovaly nejen české a polské školy, ale také samotné výrobní firmy, jako například Bašista z Krnova, Hobes z Horního Benešova, RD Rýmařov, KOS Krnov, Alfa Plastik nebo společnost Koutecký a syn z Bruntálu. Žáky ze škol celého okresu zde v průběhu celého dne kyvadlově dovážely připravené autobusy," řekla Tereza Kovacsová, referent ÚP.

Technik kontroly ve společnosti Bašista Jan Holub potvrdil, že je stále větší problém najít kvalitního řemeslníka s praxí v oboru. „Zaměstnáváme na šedesát zaměstnanců ve třísměnném provozu. Volná místa u nás bývají, ale je problém s praxí. Potřebujeme, aby se jednalo o spolehlivé lidi, nejlépe z oboru strojař, zámečník. Absolventi škol nebo rekvalifikací mají obecně strašně málo praxe. Naše firma nabízí praxi studentům Střední školy průmyslové v Krnově. Ale všichni studenti nejsou vždy šikovní a zruční."

Jeho slova potvrdila také personalistka Silvie Kurková ze společnosti Hobes z Horního Benešova: „Nejvíce nedostatkoví jsou kvalitní zaměstnanci v oboru obsluha CNC strojů, svářeči, strojní zámečníci. V tomto ohledu pomáhají Úřady práce, které tyto obory nabízejí v rámci rekvalifikace nezaměstnaným." V současné době zaměstnává společnost Hobes okolo 180 zaměstnanců.

Cestovní ruch doplní masérstvím

V několika městech bruntálského okresu se nabízí možnost studovat obor cestovní ruch. „V roce 2010 jsme otevřeli k Cestovnímu ruchu nový praktičtěji zaměřený obor Masérství, lázeňství a wellness. Během studia získávají studenti osvědčení a certifikáty ke klasické i sportovní masáži a mohou si otevřít vlastní živnost.

Během čtyřletého studia nabízíme vysoký počet praktických hodin. Studenti jezdí za praxí do lázní Karlova Studánka, Vojenské zotavovny Ovčárna pod Pradědem, do rehabilitačních středisek či sociálních zařízení během celého školního roku i o prázdninách," řekl ředitel Pavel Nehera ze Soukromé střední odborné školy Prima z Rýmařova.

Anna Dohnalová