Podle žalobce je tento projekt zbytečně nákladný a nešetrný k přírodě. Obec si pravděpodobně podá kasační stížnost. Sporem se pak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. ČTK to řekl advokát Nových Heřminov Radek Ondruš.

Obec podle České televize chtěla žalobou zabránit stavbě přehrady. „Neexistují důvody stavět takto velkou a drahou přehradu, když jsme schopni protipovodňových opatření dosáhnout levněji menšími úpravami v korytu řeky. Takto drastický zásah do krajiny, který zatíží obyvatelstvo, je zbytečný," řekl Ondruš.

Dodal, že obec se bude dál snažit přehradě zabránit. „Budeme se obracet i na vládu a odpovědné ministry, aby zabránili takovému nehoráznému plýtvání," uvedl.

O stavbě přehrady, která si vyžádá zboření 54 domů, z toho 23 obytných, stát už v minulosti rozhodl. Povodí Odry vykupuje pozemky a lidé, kterých se to týká, obec opouštějí. Demolice už začaly. Výstavba nádrže se řeší už několik desítek let.

Aktuální se stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že náklady budou téměř osm miliard korun. Za to by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky.