Ke Krajskému soudu v Ostravě byl minulý týden podán návrh na neplatnost hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krnova. Soud jej jako neodůvodněný zamítl. Nic už tak nebrání tomu, aby starostka města svolala ustavující zasedání zastupitelstva.
Návrh na neplatnost voleb podal Michal Brunclík, místostarosta Krnova a současně kandidát za ČSSD. Uvedl v něm, že mu bylo členem komise za ČSSD ve volebním okrsku číslo 22 sděleno, že „sčítání hlasů provázely problémy, není si přesně jistý v čem nebo jak mohl být problém konkrétněji, volební zisk mu přišel nízký“.
Brunclík navrhl přepočet hlasů v uvedeném okrsku i jinde a kontrolu, zda nesprávným sčítáním nemohlo dojít k ovlivnění složení zastupitelstva města, když volební výsledky v Krnově u menších subjektů byly relativně těsné. Brunclík se stal jediným zvoleným zastupitelem za ČSSD.
Hlavním důvodem zamítnutí návrhu bylo to, že argumenty, které vedly Michala Brunclíka k pochybnostem o volebním výsledku, soud považuje za příliš obecné, nekonkrétní a těžko přezkoumatelné. Předložit přesvědčivé důkazy je přitom povinností toho, kdo vznesl námitku volebního pochybení. Souvislost mezi vadou voleb a složením zastupitelstva je třeba řádně prokázat.
Brunclík ve svém návrhu neformuloval jaký konkrétní dopad by měly mít „problémy“ ve volebním okrsku 22 na výsledek voleb. „Soud se nemůže zabývat důvodností pouhých domněnek, nepodložených žádnými konkrétními skutečnostmi,“ konstatoval Krajský soud v Ostravě s tím, že navrhovatelovo konstatování těsného výsledku voleb nemůže postačovat k řádnému přezkumu voleb.
„Následné zpochybňování výsledků voleb bez prokázání závažných volebních vad hrozí podrýváním demokratické legitimity zvolených zastupitelských orgánů a aktů, které přijímají,“ ocitoval v této souvislosti krajský soud nález ústavního soudu z roku 2015.
Ustavující zasedání krnovského zastupitelstva je plánováno na pondělí 19. listopadu od 16 hodin v Koncertní síni sv. Ducha. V komunálních volbách v Krnově o složení nového zastupitelstva rozhodlo 7 237 voličů (z 19 540 oprávněných), čímž volební účast dosáhla 37,04 procenta. Bylo to o 1208 lidí více než při předchozích volbách v roce 2014, kdy činila volební účast 30,09 procenta.
Stížnosti na regulérnost a průběh voleb nejsou v Krnově výjimečné. Krajský soud je řešil také v minulých letech. V roce 2014 návrh na neplatnost volby kandidátů podala soukromá osoba a hnutí ANO 2011.
Navrhovatelé se domáhali vyslovení neplatnosti volby blíže neurčených kandidátů a shodně namítali, že v určitých volebních okrscích došlo k neoprávněnému vyřazení hlasovacích lístků nebo že průměrný počet platných hlasů na jednu odevzdanou úřední obálku činil podstatně méně, než byl průměr ve všech volebních okrscích.
Ani jednu stížnost ale soud neshledal důvodnou, i když zjistil, že v jednom případě skutečně k pochybení došlo. Volební vada po korekci ale neměla žádný vliv na rozdělení mandátů v zastupitelstvu města.