Nakonec ANO přece jen vyhrálo o pár stovek hlasů, ale v podstatě to skončilo remízou. Po přepočtu na mandáty Patrioti i ANO budou mít v novém zastupitelstvu shodně po devíti mandátech. Rozdíl je jen v tom, že ANO si polepšilo ze 7 na 9 mandátů, ale Patrioti jen z 8 na 9.

Dosud Krnovští patrioti měli v zastupitelstvu o jednoho zastupitele víc než ANO, takže bylo logické, že starostou bude Patriot. Tentokrát ale vzhledem k plichtě budou povolební vyjednávání o vedení města a radních dost komplikovaná. Nicméně je z výsledků voleb zřejmé, že současná koalice ANO a Krnovských Patriotů se osvědčila. Voliči by asi rádi viděli pokračování této koaliční spolupráce.

Voliči vykřížkovali kandidáty ODS

Největším překvapením letošních komunálních voleb v Krnově byl výsledek členů ODS na kandidátce SPOLU. Voliči při křížkování preferenčních hlasů naprosto nečekaně zamíchali pořadím.

Starosta Osoblahy Antonín Rous v den komunálních voleb 24.9. 2022 slavnostně otevíral krásně opravené nádraží v Osoblaze. Svůj mandát bez problémů obhájil.
VOLBY v okrese Bruntál: Většina starostů ve volbách obhájila mandát

Do zastupitelstva se nedostanou Libor Nowak, Jan Stejskal ani Radim Rudzinski z ODS, jejichž tváře shlížely na voliče z plakátů a billboardů. Zvláště Nowak a Stejskal jsou zkušení komunální politici, kteří v zastupitelstvu strávili několik volebních období. Místo nich se zastupiteli za SPOLU stanou oblíbení krnovští vodaři Ivan Křištofík z 10. místa a Eva Šindelářová z 5. místa kandidátky.

Smolaři: ČSSD a KSČM

V Krnově má zastupitelstvo 27 členů. Výrazně si zde polepšila také SPD, která poskočila z jednoho na tři mandáty. Největším smolařem komunálních voleb 2022 v Krnově je kandidátka „Pro Krnov“. Jedná se o uskupení kolem ČSSD, které nabízelo voličům bývalého místostarostu Michala Brunclíka, bývalého starostu Josefa Herciga a řadu dalších zkušených komunálních politiků. V minulých volbách si slábnoucí ČSSD vybojovala aspoň 5.4 procenta a jeden mandát pro Michala Brunclíka.

Bruntál, volby 2022, koláž kandidátů.
NOVÍ ZASTUPITELÉ: Podívejte se, kdo všechno povede Bruntál další 4 roky

Tentokrát ale se čtyřmi procenty může na zastupitelské mandáty zapomenout. Také v bruntálském zastupitelstvu, kde měla ČSSD minule 6 procent a 2 mandáty, se po volbách musíme bez sociální demokracie obejít. Čtyři procenta sociální demokracii nestačí na zisk mandátu v Krnově ani v Bruntálu. Nedařilo se tentokrát ani krnovským komunistům, kteří budou mít po volbách pouze dva mandáty, místo dosavadních čtyř.