Agresivita mezi lidmi stále stoupá, což platí i pro některé návštěvníky zdravotnických zařízení. Případů, kdy se agresoři snaží udělat v nemocnicích ze zdravotníků pacienty, neutěšeně přibývá. Viníkem může být osobní frustrace, stejně jako závislost na alkoholu nebo drogách.
Výsledkem bývá napadená sestra nebo napadený lékař.
Ve Slezské nemocnici je v rizikových příjmových ambulancích i na pohotovosti chrání od dubna 2015 malé, ale účinné bezpečnostní tlačítko. Po zmáčknutí vyšle signál SOS a do několika minut už zasáhne strážní služba nemocnice.
„Nerudné návštěvníky tu nemíváme zase až příliš často, ale zhruba jednou do měsíce se signál přece jen ozve. Ale takové drsné případy, jaké často vídáme v televizních zprávách, se však u nás naštěstí neodehrávají,“ klepe náměstkyně ředitele Slezské nemocnice Lenka Hanková pomyslně ,na dřevo‘.
„K útokům dochází nejčastěji na urgentním příjmu a většinou pod vlivem alkoholu i návykových nebo omamných látek. Útoky začínají slovními vulgaritami i výhrůžkami a někdy pokračují až po fyzické napadení.,“ říká ředitel nemocnice Ladislav Václavec.
Vhodný typ tlačítka vybral kraj jako zřizovatel a opavské nemocnici je koupil, což bylo, jak se dnes ukazuje, velmi prozíravé. Sestry je nosí nejčastěji v kapse uniformy, aby je měly v případě potřeby okamžitě k dispozici. Zařízení je založené na technologii GSM a přímo komunikuje s centrálním bezpečnostním pultem, kde vyvolávají alarm.
Tato bezpečnostní tlačítka fungují od stejného roku rovněž v krnovské nemocnici. Používají je zdravotníci na urgentním příjmu a na dalších rizikových pracovištích.
„K dispozici je třicet tlačítek, ale zatím byla použita jen v několika málo případech. Naštěstí se nejednalo o nic dramatického, v Krnově máme spíše klidné pacienty,“ konstatuje mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.
Na nárůst útoků na zdravotníky reagují obě nemocnice také speciálními kurzy sebeobrany, ve kterých se učí základní prvky sebeobrany i způsoby, kterými lze agresory co nejlépe zklidnit.
Jitka Hrušková, Gabriela Mathiasová