Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární panely v zóně nechtějí

Krnov, Osoblaha - Rada města Krnova se loni postavila zamítavě k podnikatelským záměrům dvou investorů, kteří v průmyslové zóně Červený Dvůr chtěli vyrábět elektřinu ze sluneční energie.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Obě firmy zde chtěly vybudovat pole fotovoltaických panelů, sloužících k výrobě elektrické energie.

„Přestože se nám již delší dobu nedaří získat na průmyslovou zónu investory, oba záměry rada města odmítla. Důvodem je skutečnost, že od průmyslové zóny očekáváme především vytvoření nových pracovních míst, ale tyto solární elektrárny fungují téměř bez obsluhy. Na takové podnikání je pozemek v průmyslové zóně pro nás příliš cenný,“ zdůvodnil zamítnutí místostarosta Bedřich Marek.

O pozemky v průmyslové zóně se ucházely firmy Passvilan plus, a. s., a HiTechSolar, s. r. o. Firma Passvilan plus, která měla zájem o 17 hektarů, předložila radě svůj podnikatelský záměru, podle kterého kromě výroby elektřiny chtěla provádět také výzkum a vývoj solárních technologií. To by sice nová pracovní místa přineslo, ale město má jen minimální šance přinutit firmu ke splnění takových slibů, takže radní byli opatrní a ke smělým vizím firmy spíše skeptičtí.

Na daném pozemku chtěla ve dvou výrobních halách vyrábět nakláněcí a otočné nosiče určené pro fotovoltaické panely a zároveň na ploše umístit zkušební polygon na vývoj těchto panelů. V první fázi firma zamýšlela vytvořit 26 pracovních míst, z toho 22 v dělnických profesích. Firma HiTechSolar, s. r. o., měla v Krnově záměr na osmi hektarech vybudovat a provozovat solární elektrárnu s roční produkcí 3 000 MWh. O celý areál se měl v tomto případě starat pouze jeden pracovník.

V průmyslové zóně sice radní solární elektrárnu nechtějí, ale na vhodnějších místech by ji naopak uvítali. „Se zajímavým podnikatelským záměrem se na město obrátil jiný podnikatel, který chce fotovoltaické panely umístit na střechu Základní školy a tělocvičny na Žižkově ulici. Za tuto možnost nabídl městu formou nájmu částku více než sto tisíc korun ročně. Využít tímto způsobem dosud nevyužívanou plochu se nám zdá daleko rozumnější než v případě cenných pozemků v průmyslové zóně,“ srovnal oba případy Marek.

Autor: František Kuba

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení