Pro příjemce je důležité vědět, že ČSSZ neprovozuje žádné jiné weby kromě cssz.cz a eportal.cssz.cz.

Nyní se k tomuto varování připojil také starosta Krnova Tomáš Hradil díky osobní zkušenosti.

„Dnes mi přišly dvě podvodné smsky, dejte si pozor, na nic takového neklikejte a ideálně upozorněte své okolí,“ napsal starosta Krnova Tomáš Hradil na svůj Facebook a připojil k němu sken esemesky, která se tvářila jako vzkaz ČSSZ.

„Dávky a příspěvky na vašem účtu aktivní,“ napsala starostovi falešná ČSSZ s odkazem na podvodné webové stránky. „Česká správa sociálního zabezpečení už v březnu před těmito digitálními zloději varovala,“ doplnil své varování starosta Hradil.

„Jak můžeš vědět, že je to podvod, když jsi to neotevřel? Peníze zadarmo!,“ dobírali si starostu kamarádi. „Otevřel a nic mi nepřišlo,“ vysvětloval Hradil, který své „neklikat“ myslel jako obecné doporučení.

„Nic nepřišlo? To je divný. Poslal jsi ofocenou občanku, číslo účtu a telefon, aby to ověřili?“ vtipkovali se starostou přátelé, kteří už podobné podvodné triky dávno dobře znají.

Doplnili na starostův Facebook ukázky mnoha dalších phishingových mailů a SMS, které jsou založené na stejném principu.

„Podvodné SMS zprávy vyzývají příjemce, aby navštívil webové stránky. Tyto stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se klienty přimět, aby zde vyplnili své údaje. Nejedná se však o oficiální stránky ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech. Tyto podvodné weby okamžitě blokujeme, přesto doporučujeme, abyste veškeré stránky ověřovali a nevyplňovali své údaje, pokud si nejste na sto procent jisti původem stránky,“ radí Česká správa sociálního zabezpečení ČSSZ.