V novém roce nastávají dvě zásadní změny pro žadatele městských bytů s pečovatelskou službou v Krnově. Starobní důchodci a osoby se sníženou soběstačností žijící v pečovatelském bytě si budou muset za nájemné připlatit.

Zato mají ale volné ruce při volbě, kdo se bude o ně v bezbariérovém bytě starat.

Sociální služba nebo příbuzný

Ještě v roce 2014 platila podmínka k získání takového bytu trvalé užívání terénní sociální služby. Nově si žadatelé mohou vybrat, zdali se bude o ně starat rodinný příslušník, nebo využijí některou ze sociálních služeb.

Nové zvýšené nájemné činí 35 nebo 40 korun za metr čtvereční za měsíc podle dispozic bytu.

„Důvodem je sjednocení výše nájemného v sociálních bytech v majetku města. Pro nově uzavřené smlouvy je změna okamžitá. U smluv na dobu neurčitou se nájemné bude zvyšovat od 1. července. Nájemné u smluv uzavřených na dobu určitou bude po 30. červnu zvyšováno až při obnovení nájemního vztahu po vypršení platnosti nájemní smlouvy," uvedla Dita Círová, mluvčí města Krnova.

Uzavírání smluv

Obyvatelé domu se smlouvou uzavřenou na neurčito se tedy o žádnou změnu starat nemusí.

„Až nadejde čas, naši pracovníci se v určité dny a hodiny přesunou přímo do domů s pečovatelskou službou, kde s nájemníky osobně vše projednají," avizovala vedoucí odboru správy majetku města Krnova Lenka Andršová.

V současnosti vlastní město Krnov v domech s pečovatelskou službou celkem 222 bytů.

O bydlení žádají lidé, kteří chtějí využívat sociálních služeb, aby si mohli alespoň v částečné míře zajišťovat své životní potřeby při zachování vlastního soukromí. Výhodou je soustředěné bydlení v jednom domě, ve kterém se nachází vše, co občan potřebuje. Bezbariérové přístupy, výtahy a dostupné služby jsou k dispozici všem, kteří byty se sociální službou využívají a potřebují.

Byt se hodí po operaci

O byt s pečovatelskou službou žádá i osmašedesátiletá důchodkyně z Krnova, která v současnosti bydlí sama v rodinném domě. Jméno si nepřála zveřejnit.

„Žádám o sociální byt, protože mám dlouholeté problémy s kyčelními klouby. Ty vygradovaly v operaci, na kterou čekám. Bydlím v domku sama, všude mám schodiště a překážky, které jsou pro mne velkou bariérou. Především po operaci nesmím klouby namáhat," řekla seniorka z Krnova.

Co se týče podražení bytů, osmašedesátiletou žadatelku to neodradilo. Doufá však, že cena v budoucnu nevzroste.

„Byla bych ráda, kdyby už cena sociálních bytů nestoupala, protože důchody jsou nízké a vyžít z těch peněz je těžké. Sociální byt má být od toho, aby lidem pomohl, proto by neměl finančně zatěžovat," dodala na závěr krnovská seniorka.

Kde jsou byty v Krnově

Byty s pečovatelskou službou se nacházejí v ulicích Moravská, Slezská, U Jatek, Hlubčická a Rooseveltova. Ve všední dny jsou jim k dispozici pečovatelky, které obyvatelům domu zajišťují klidné stáří. Myslí se na vše. V areálech se nachází potraviny, drogerie, kadeřnictví a další prodejny, navíc celé prostředí je bez bariér.

Jana Smékalová