KRNOV - Po dlouhých dvanácti letech se vrátila do kašny u Švédské zdi ve Smetanových sadech slavná socha Neptuna. Neptun v kašně sice není původní originální barokní socha, ale její velmi přesný odlitek z umělého kamene. Pravý Neptun je starý přes dvě stě padesát let a kvůli špatnému stavu materiálu, z něhož je vytesán, nemůže už být vystaven rozmarům počasí.

Od loňského května je umístěn v interiéru, ve vestibulu Domu Evropy na Hlavním náměstí. Přestože se jedná o kopii, byl návrat Neptuna do kašny pro Krnovany velkou událostí. Z oken sousedního gymnázia i z řad přihlížejících občanů se ozval potlesk, jakmile Neptun dosedl na svůj podstavec. Kašna se čtyřlistovým půdorysem z roku 1750 se sochou Neptuna pochází ze zámeckého parku ve Slezských Rudolticích.

Do Krnova se dostal při dražbě majetku zadluženého šlechtice Alberta Hodice. Na počátku 20. století byla kašna umístěna na krnovském náměstí a poté došlo k jejímu přesunu do Smetanových sadů. Po čase byl Neptun vážně poničen vandaly, kteří toužili po jeho trojzubci a povětrnostní vlivy způsobily v materiálu hluboké praskliny. V roce 1995 musel být přemístěn do interiéru. Nejdříve do vestibulu školy na Dvořákově okruhu, později do školy na Smetanově okruhu.

V roce 2004 si Neptuna odvezl do svého ateliéru akademický sochař Jan Gajda z Nové Vsi,který Neptuna zrestauroval a vytvořil také jeho kopii. „Autor Neptuna vytvářel rozevlátou barokní sochu pro exteriér. Počítal s tím, že ji divák bude při procházce parkem pozorovat z různých úhlů a vzdáleností. Originál je v takovém stavu, že už bohužel do parku nesmí a navždy zůstane v interiéru. Tamale jeho krása nemůže vyniknout jako v parku, proto bylo rozhodnuto vytvořit jeho přesnou kopii, aby divák mohl Neptuna vnímat podle záměru jeho autora. Pozoruhodné je, že už v nejstarších dobách měl Neptun dva typy trojzubce, které se podle nějakého klíče střídaly,“ komentoval svou práci Jakub Gajda.