Součástí programu oslav ekologického svátku Den Země v Krnově patří po několik let akce nazývaná Dětské slyšení. Žáci a studenti mohou klást dotazy konkrétním zástupcům vedení města a vyžadovat jejich odpovědi. Zatímco pro některé účastníky to byla premiéra, jiní zde byli již opakovaně, a mohli tak porovnávat kvalitu předchozích ročníků.

„Já jsem zde už podruhé. Letos to bylo lepší. Bylo více dotazů a zajímavějších. My jsme si už dopředu ve škole připravili desítky dotazů na lístečky a tady jsme je předali pořadatelům. Letos to bylo živější a byla i legrace," řekla sympatická slečna, která zde zastupovala se svými kolegy školní parlament ze 2. základní školy v Krnově.

Slyšení mělo opravdu rychlý spád a zdá se až neuvěřitelné, na co všechno se stihli zástupci mládeže během dvou hodin zeptat. Nejprve došlo k představení vyslanců města, kteří seděli svorně vedle sebe a statečně čelili přívalu otázek.

„Do křesel usedli starostka Krnova Alena Krušinová, místostarostka Renata Ramazanová, vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová, její kolegyně z odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová, velitel strážníků Pavel Moravec, jednatelka krnovských vodáren Eva Šindelářová a zástupce technických služeb Vladislav Skopal," uvedl slyšení Martin Bodešínský z pořadatelského Městského informačního a kulturního střediska Krnov, který debatou provázel.

Zástupci města i děti se připravili

Během Dětského slyšení došlo na širokou oblast témat, která zajímají samotné děti a mnohdy zřejmě i jejich rodiče.

Podle množství dotazů je největším problémem Krnova stále odkládaná rekonstrukce městských lázní a koupaliště. Nebylo tedy divu, že toto téma přišlo na přetřes hned na začátku a několikrát se k němu vracelo. Dále se otázky týkaly plánovaných oprav škol, tělocvičen, dětských hřišť nebo cyklostezek či nových vodních fontán.

„Na slyšení jsme se opravdu poctivě připravovali. S jednotlivými vedoucími odborů jsme prošli celým Krnovem, navštívil jsme základní školy či parky a ověřovali jsme si přímo na místě, jak situace vypadá. Někde dochází k nápravě, jinde se čeká jak dopadnou výsledky podaných dotačních titulů. Ale musím přiznat, že jsme se připravovali a snad budeme znát odpovědi na všechny vaše otázky," řekla starostka Alena Krušinová.

Nejprve to vypadalo, že budou předané otázky rychle zodpovězeny. Pak však zástupci škol v síni sv. Ducha dál aktivně dopisovali další a další lístečky a nedávali zástupcům města vydechnout.

Když bylo potřeba, doplnili otázku vysvětlujícím komentářem přímo do mikrofonu. A ne vždy byli úplně spokojeni s odpověďmi na termíny oprav či rekonstrukce. Několikrát se tak museli zástupci města vracet k otázkám oprav bazénu a koupaliště, tělocvičen a hřišť či atletického stadionu.

Bude v Krnově čůrající socha?

Asi nejhumornější byly dotazy typu: „Proč ještě není v Krnově McDonald nebo jiné značkové obchody? Co dělat, když nám v jídelně nechutná? Bude v Krnově nějaká nová fontána nebo třeba socha čůrajícího chlapečka?"

„Bohužel, žádnou čůrající sochu tady mít nebudeme. Ale bude zde nový vodní prvek naproti gymnázia. Obdobný jako v Ostravě, mělo by se jednat o rovnou plochu," řekla Krušinová a její odpověď vyvolala obratem doplňující otázku. A nestane se to samé jako v Ostravě, aby se do fontány chodili lidi sprchovat?

„Nemělo by se to stát. Fontána bude umístěna na frekventovaném místě, kde chodí hodně lidí. V parku budou umístěny nové lavičky. Mělo by se jednat o místo, kde se budou setkávat studenti z gymnázia, děti ze škol, které jdou z jídelny, nebo návštěvníci zdejší polikliniky," odpověděla obratem Krušinová a její kolegyně místostarostka Renáta Ramazanová pokračovala:

„Představa sochy plivajícího nebo čůrajícího chlapečka je zajímavá. Ale mám jiný návrh. Na Hlavním náměstí v Krnově byla v minulosti vždy nějaká kašna. Máme v plánu na náměstí vodu vrátit. V prostorách náměstí mezi pódiem a parkovištěm je vhodná plocha pro vodní prvek. Dejte nám nějaké návrhy, jak by mohla taková fontána vypadat. Co by se vám tam líbilo? Není nic příjemnějšího, než si na chvíli odpočinout v horkých dnech u vody a na chvíli se osvěžit…"

Po dvou hodinách přišel, jak to tak bývá, konec slyšení. „Dotazů padalo opravdu hodně. Bylo z nich zřejmé, že děti zajímá, co se ve městě děje. A to je dobře," potvrdil Bodešínský.

Takovou malou kaňkou na kráse celého setkání byl nulový zájem krnovských zastupitelů. Výjimkou byl zastupitel Břetislav Suchomel, který zde byl se zástupci městského parlamentu dětí a mládeže Krnov. Přitom právě politici by si měli uvědomit, že za pár let z těchto dětí vyrostou jejich budoucí voliči.

Anna Dohnalová