Zhruba dvě hodiny po poledni tam uvízl kamion a doprava se zcela zastavila. V příkopě poté skončilo ještě další nákladní auto. Nečekaně vydatný příděl sněhu zkomplikoval dopravu i v nižších polohách. Počet dopravních nehod byl podle policistů zřejmě vůbec největší v letošním roce. Směnu proto museli posílit. Potíže v dopravě způsobily i spadlé stromy, které nevydržely pod tíhou sněhu.

„Tam neprojedete. Čekám už půl hodiny a ujel jsem padesát metrů. Katastrofa,“ hlásil řidič octávie z Olomouce, který spolu s desítkami dalších řidičů skončil v koloně v táhlém kopci u Horní Loděnice. „Pozor! Jedou hasiči. Snad se to konečně pohne,“ nasedal zpátky do auta. O pár kilometrů dál uvízl na kluzké vozovce čtyřicetitunový kamion naložený vodíkem, který dopravu na frekventované spojnici Olomoucka, Bruntálska a Opavska ochromil.

„Kde jsou silničáři? Viděl je někdo?“ nadával další řidič vozu s ostravskou registrační značkou, který čekání v chumelenici nevydržel a otáčel se zpět na Moravský Beroun. Sypač s pluhem v tu chvíli stál v koloně o pár set metrů zpátky přímo v Horní Loděnici. Méně frekventované silnice spojující vesnice v podhůří byly zaváté a kola aut se probíjela sněhovými jazyky. Kde končí silnice a začíná příkop, to v některých místech šoféři pouze tušili.

„Proč tady nemají sněhové zábrany? Každou zimu je staví. Jestli tady skončím, ten kravál ještě neslyšeli,“ mudroval na adresu cestářů důchodce, který se vracel do Olomouce z chalupy v Norberčanech-Nové Vésce. Dopravu zkomplikovaly i stromy spadené na silnici. Na déle než hodinu byla proto neprůjezdná silnice mezi Domašovem nad Bystřicí a Jívovou.

„Pojedeme přes Hraničné Petrovice. Chlapi už jeli zpátky do obce pro pilu, ale už je to půl hodiny a nic,“ křikl směrem k posádce osobního auta řidič vracející se s rodinou z víkendového pobytu v Domašově nad Bystřicí. Spolu s ním se začala otáčet další tři auta v koloně. „Taky jedeme do Olomouce, pojedeme za vámi,“ pronesl řidič passatu. Cesta sice byla protažena, ale silný vítr na ni po chvíli opět sfoukával sníh z polí. Dopravní policisté jezdili od nehody k nehodě.

Během odpoledne je motoristé zavolali k devatenácti nehodám.

Na Šumpersku a Jesenicku sněží, přes noc připadlo do pěti centimetrů sněhu. "Chemicky udržované silnice jsou v nejnižších polohách se zbytky rozbředlého sněhu, od středních poloh je na nich slabá vrstva sněhu. Silnice udržované posypem jsou s vrstvou sněhu," řekl dispečer šumperských silničářů. Aktuální situaci na českých silnicích můžete sledovat ZDE.

 

Ačkoliv svatý Martin dávno odjel na svém koni pryč, sníh Česko hned tak neopustí. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu může dnes a v úterý zejména na horách připadnout5 až 15 centimetrů sněhu, sněžit bude i ve středu a čtvrtek. Řidiči si musí dávat pozor na tvorbu sněhových jazyků a závějí, do horách je potřeba vybavit auto sněhovými řetězy.