"Od pátečního do sobotního večera (během 23 hodin - pozn. redakce) evidujeme na území Moravskoslezského kraje 75 událostíí v souvislosti se sněžením. Jedná se převážně o zapadlé autobusy, sypače a osobní automobily na silnicích II. a III. třídy - vše se obešlo bez zranění a velkých škod," komentoval víkendové zásahy mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Lukáš Popp.

Ve fotogalerii výše najdete například snímky z ranní nehody kamionu na dálnici D1, 330 km ve směru na Ostravu a fotografie z vyproštění autobusu ve Staré Vsi u Bilovce. Na videu níže záznam z vyproštění sypače v Brušperku:

Zdroj: Youtube

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic jsou silnice sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Většinou jsou vozovky po chemickém ošetření mokré, nebo jsou na nich zbytky sněhu.

Dvojice vlčáků zablokovala dopravu v klimkovickém tunelu.
Pozdvižení v Ostravě: dvojice vlčáků zablokovala dopravu v klimkovickém tunelu

Na Bruntálsku se tvoří sněhové jazyky a vrstva ujetého sněhu, které se pro vydatnost sněžení zatím nedaří odstranit. Silnice I/56 v Bílé na Frýdecko-Místecku je uzavřena pro nákladní vozidla těžší 12 tun.

"Hasiči tak například pomáhali ve 22 případech autobusům nebo deseti kamionům. Jeden kamion dnes zablokoval na krátkou dobu dálnici D1 na 330. kilometru ve směru na Ostravu, kde mu profesionální hasiči z Bílovce a Nového Jičína museli pomoci dostat se od svodidel, kam se dostal po smyku," uvedl mluvčí Popp.

Hasiči zasahují 21. ledna 2023 u nehody na Radotínském mostě na pražském okruhu, kde se brzy ráno srazily dodávka a nákladní auto. Spolujezdec z jednoho z vozů havárii nepřežil.
Do Česka se vrátil sníh. Na některých místech komplikoval dopravu, přibylo nehod

Hasiči pomáhali vytáhnout z příkopů i sypače, které se snažily udržet silnice sjízdné i za hustého sněžení a silného větru. V Žimrovicích, části Hradce nad Moravicí na Opavsku, zapadlý sypač zablokoval celou silnici.

"Hasiči tak museli zřídit objízdnou trasu, aby mohli sypač ve večerních hodinách vyprostit. Na jeho vysvobození se podílel automobilový jeřáb a vyprošťovací automobil ze stanice Opava," doplnil Popp. Všechny zásahy spojené se sněžením a vyprošťováním havarovaných nebo zapadlých vozidel se podle něj obešly bez zranění.

Vyproštění autobusu v Ostravě, 21. leden 2023.
VIDEO: Ve Vratimově tahali hasiči autobus z příkopu

"U některých nehod se jednalo pouze o zranění lehčího charakteru," dodal mluvčí hasičů.

Podle předpovědi meteorologů bude v noci v kraji sněžit už jen ojediněle. Teploty budou pod nulou.

Návrat zimy

Také do Jeseníků se po několika týdnech vrátila pravá zima a v noci na sobotu 21. ledna napadla vrstva nového sněhu. To spolu s nárazy větru komplikovalo dopravu zejména v horských oblastech. Policisté a hasiči řeší řadu dopravních nehod v celém kraji.

Například na přejezdu v Petrově nad Desnou řešili nehodu, která zastavila vlakovou dopravu na železniční trati.

Do sobotních sedmi hodin ráno napadlo v Jeseníkách mezi deseti a dvacet centimetrů nového sněhu. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinový úhrn zaznamenala meteorologická stanice v Městě Albrechticích, a to 25 centimetrů.

Tragická nehoda v Praze

Problémy řeší řidiči nejen na Moravě a Slezsku, ale i v Čechách. Jeden lidský život si vyžádala například nehoda na Radotínském mostě v Praze, kde se ráno srazily dodávka a nákladní auto. Spolujezdec z jednoho z vozů zemřel - více zde.

Výstrahy meteorologů

Výstraha aktualizovaná v sobotu ráno, v 08.45 hodin.Výstraha aktualizovaná v sobotu ráno, v 08.45 hodin.Zdroj: ČHMÚ

Zdroj: ČHMÚ