Sněhová nadílka, která zasypala Krnov v noci 18. a ve středu 19. dubna, po sobě zanechala spoušť v podobě vyvrácených a rozlámaných stromů, polámaných větví a zničených keřů. „Jsem v šoku, tolik škody po městě jsem ještě neviděla. Odhaduji, že je větší než po loňské vichřici," uvedla Petra Mužíková z odboru životního prostředí.

NEJHORŠÍ TO BYLO NA SÍDLIŠTI POD CVILÍNEM

Asi nejhůř dopadlo Sídliště pod Cvilínem, kde bylo několik vyvrácených stromů i s kořeny, další byly nenávratně poškozeny a musely být odstraněny.

„Celkem se jedná zhruba o dvacítku stromů. Nejvíce náchylné na zlom byly borovice, lípy, kulovité javory a kulovité třešně. V souhrnu se dá říct, že každý jedinec z těchto druhů ve městě je poškozený. Borovice polom od sněhu postihl zejména proto, že mají velké množství jehličí na koncích větví. Právě tam se vytvářela vysoká pokrývka sněhu, větve borovic takovou tíhu neunesly a odlomily se," vysvětlila Petra Mužíková s tím, že trpěly i kulovité stromy.

„Na hustou korunu, přes niž sníh nepropadl, doplatily i kulovité stromy. Obrovské zatížení sněhem způsobilo, že došlo nejen k odlomení větví, ale třeba i přelomení kmene," vysvětlila Petra Mužíková.

Škody na zeleni se zatím v Krnově nedají přesně vyčíslit. K akutním případům totiž pravděpodobně postupně přibudou další.

NĚCO PŮJDE ZACHRÁNIT, NĚCO UŽ NE

„Po odklizení kalamity a zlepšení počasí provedeme další kontrolu, abychom zjistili, které poškozené stromy se dají ještě zachránit a které už ne. Některé přišly o velkou část větví a už nikdy nebudou mít odpovídající tvar koruny. Navíc je právě ideální doba na to, aby byly napadeny hnilobou a houbami," uzavřela Petra Mužíková.