Rozbředlým sněhem pokryté silnice nadělaly vrásky silničářům a řidičům, děti si naopak zkoušely vyrábět své první letošní sněhové koule.
Teplý podzim a sedmikrásky kvetoucí v půlce listopadu nenapovídaly, že první sníh přijde tak brzo. Náhlé ochlazení je příslibem hlavně pro majitele lyžařských areálů. Rostislav Procházka z Branné si mne ruce, vyhrál totiž sázku.

Provozovatel sjezdovky se vsadil o bednu šampaňského, že v sobotu 27. listopadu spustí vlek. „Už tři dny před tímto datem klesly teploty tak, že jsme mohli spustit zasněžování. Na sjezdovce bylo v sobotu ráno od deseti do čtyřiceti centimetrů sněhu, takže jsme bez obav mohli pustit vleky na večerní lyžování,“ řekl spokojeně Procházka.

Už v době, kdy sněhový poprašek byl jen na vrcholcích hor, hasiči Moravskoslezského kraje na svých webových stránkách nabídli rozsáhlý seznam firem, které si se sněhem a ledovými převisy na střechách za úplatu poradí. Hasiči jako každý rok zdůrazňují, že preventivní odklízení sněhu nemají v náplni práce. Hasiči budou vyjíždět pouze k případům, kde hrozí bezprostřední nebezpečí úrazu či ohrožení majetku. V případech, kdy nebezpečí není akutní, budou volající odkázáni na komerční služby.

V aktualizovaném seznamu je celkem třiačtyřicet firem zabývajících se úklidem střech v zimních měsících. Dalších patnáct, které zde byly uveřejněny v loňském roce, svou letošní činnost ještě hasičům nepotvrdily.

„Je potřeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností majitelů jednotlivých domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu nebo v soukromých rukách,“ řekl mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela a dodal: „Povinnosti a kompetence profesionálních hasičů jsou vymezené pro stavy bezprostředního nebezpečí, ale více možností jak pomoci s nadílkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením obcí a měst dohodnout, v jakém rozsahu se mohou podílet na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.“

DANUŠE KRČOVÁ, MARKÉTA CHAROUSKOVÁ