Upozornění platí pro všechny lavinové svahy! V pohoří je stále vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí.

Foto specialistů HS Jeseníky po návratu z měření 10. ledna 2019.Zdroj: HS Jeseníky

„Varování ale je na místě. Dnes dva naši specialisté (na přiloženém snímku dvojice po návratu z dnešního měření - pozn. redakce) zkoumali svahy s předpokladem lavin a splazů sněhové desky. V podstatě všude se ihned po zavedení sondy vytvořili podmínky pro sesuv. To znamená, že hrozí laviny v případě jakéhokoliv pohybu v lokalitách,“ důrazně varoval turisty, běžkaře, lyžaře i snowboardisty Jiří Hejtmánek z Horské služby (HS) Jeseníky.

HS zároveň všem návštěvníkům nedoporučuje vydávat se na hřebenové túry. I tam, kde nehrozí nebezpečí stržení laviny, nejsou vzhledem k panujícímu počasí vhodné podmínky pro turistiku či skialpinismus.

Nebezpečí náledí

Nejvíc bude podle meteorologů sněžit v Krušných a Jizerských horách a v Krkonoších. Kombinace větru a sněhu může vést ke vzniku sněhových jazyků a závějí. Některé vozovky proto mohou být nesjízdné, upozorňuje ČHMÚ.

Jeseníky. Ilustrační foto
Jeseníky: Konec dělení! Jedny hory, jedna propagace
Snímky z pátrací akce po bivakujícím turistovi.
Záchranáři v Jeseníkách hledali turistu, ten v bezpečí dřímal na hřebenu

Motoristé by měli mít zimní výbavu, řetězy a nářadí k případnému vyproštění auta. "Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla," doporučují meteorologové.

Kromě nového sněhu varuje ČHMÚ také před rizikem tvorby náledí a zmrazků. Varování se týká většiny Čech a platí od dnešního podvečera do pátečního dopoledne. Opatrní by proto měli být zejména řidiči.

Dvojice mazaně kradla po celé republice
Podvodníci mazaně kradli po republice. Osudnou se jim stala cesta do Ostravy
Ilustrační foto.
Policisté si posvítí na telefonující motoristy. Počet obětí nehod vzrostl