Teploty pět stupňů pod nulou zatím umožňují nerušený provoz nejvýše položeného skiareálu v České republice, tedy na Ovčárně. Sjezdovky zde pokrývá více než metr a půl vysoká vrstva sněhu.

„Dole v údolí je jaro, ale u nás na Pradědu máme stále výborné podmínky a jsou taktéž upravené běžecké trasy na Švýcárnu a Praděd," řekl Josef Figura, provozovatel vleků na Ovčárně. V provozu jsou vleky A, B, C, Malý Václavák a Velký Václavák.

V údolích je sněhu méně

Nedostatek sněhu kvůli březnovému tání již neumožňuje stoprocentní sportovní a rekreační vyžití v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem.

Zrána se ještě svah dá sjet, ale když vyjde sluníčko, situace se rázem zhorší. Na sjezdovkách je nyní spíše led, než sníh. A když sníh už někde mají, tak většinou technický. Své o tom ví i sedmnáctiletá Kristýna Štěpánová, která je tento týden na lyžařském výcviku v lyžařském areálu Myšák v Karlově.

„Ve středu 11. března tady sněžilo, ale s deštěm. Takže sjezdovka je spíše zmrzlá. Jezdíme už jen na umělém sněhu, ale lyžovat se dá, když nejsou lidé nároční, ale není to pravý sníh, no," konstatovala studentka bruntálské Střední průmyslové školy a Obchodní akademie.

„Počítám, že už jen tak dva týdny, déle zdejší areál už fungovat nebude," předpokládala Štěpánová.

Někde končí, jinde ještě ne

Dostatek sněhu pro kvalitní lyžování je stále v areálu Ski Karlov v Karlově pod Pradědem.

„Lyžaři si chválí zejména upravené sjezdovky po ránu a večerní lyžování, kdy teploty klesají pod bod mrazu a sněhová vrstva, která je stále více než půlmetrová se ještě zpevňuje. Pokud nedojde k výraznému oteplení s deštěm, počítáme s provozem našich areálů nejméně do Velikonoc," potvrdil Jan Mitáš, provozovatel areálů Karlov, Klobouk a Čerťák.

To hůř jsou na tom na Avalanche mezi Horním Václavovem a Dolní Moravicí. V týdnu ještě návštěvnost zachraňovali turisté ze zlínského okresu, kde měli tento týden jarní prázdniny.

„U nás lyžujeme určitě do neděle 15. března, pak už počítáme pouze s víkendy. A to jsme navíc závislí na sněhových podmínkách, zda nám to vůbec umožní. Svah ale zatím udržujeme zcela sjízdný," sdělil provozovatel areálu Tomáš Gangur.

Sjezdovku již uzavřeli pro nedostatek sněhu v Ludvíkově, mimo provoz je Suchá Rudná. Asi pětačtyřicet centimetrů sněhu mají ve Ski Areně ve Vrbně pod Pradědem, kde si mohou užívat lidé rovněž bobové dráhy.

Nebo na Annabergu nad Andělskou Horou, kde chystají na sobotu 14. března od 10 hodin dopoledne snowboardové a lyžařské závody spojené s exhibicí. Závod nese symbolický název King of Annaberg.