Zmizely mohutné lípy podél ulice Dvořákův okruh i celé stromořadí, které se táhlo kolem nejznámějších dominant Krnova. Během jediného dne zmizely stromy před sochou Bedřicha Smetany, před Švédskou zdí, před Neptunovou kašnou i před gymnáziem. Důvodem tak rozsáhlého kácení je špatný zdravotní stav stromů, který v některých případech vedl až k narušení jejich stability a estetické funkce.

Poražené stromy na jaře nahradí nové. „V současné době chystáme vyhlášení výběrového řízení na dosadbu jednaosmdesáti stromů. Bude se jednat o třiašedesát lip, jeden javor, deset hlohy a sedm habrů, které by měly být už vzrostlé, s obvodem kmene asi třicet centimetrů a výškou kolem pěti, šesti metrů, takže optický efekt po výsadbě bude téměř okamžitý,“ řekl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Kácení devětačtyřiceti stromů a následná výsadba téměř stejného počtu vzrostlých stromů je první etapou potřebné a dlouho plánované rekonstrukce Smetanových sadů. Vyjde na 2,3 milionu korun a město na ni získalo prostředky rozhodnutím odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově o náhradní výsadbě.