Policisté z oddělení hospodářské kriminality v těchto dnech zadrželi dva muže, kteří byli podezřelí z neoprávněného lovu zvěře. U zadržených provedli domovní prohlídky, při kterých zajistili množství legálně držených zbraní a střeliva, a také staré plomby k označení ulovené zvěře. Následně policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání z přečinů pytláctví, krádeže a poškození cizí věci. V čem tato trestná činnost spočívá?

„Je jim kladeno za vinu, že jako osoby, které mají uloženou povinnost zvlášť chránit životní prostředí, mají řádně vydané zbrojní průkazy a patřičné zkoušky z myslivosti, od listopadu 2017 do listopadu 2018 opakovaně samostatně či společně měli lovit v nočních hodinách. Tedy v zákonem zakázané době lovu mezi hodinou po západu slunce a hodinou před východem,“ uvedla mluvčí policie Pavla Jiroušková.

Jak je možné lovit za tmy v zakázané noční době? „Měli lovit za užití nejrůznějších typů pozorovací a zaměřovací techniky uzpůsobené k identifikaci objektu za snížené viditelnosti využívané především pro lovecké účely. Měli lovit vysokou a srnčí zvěř v různých honitbách v okrese Bruntál. Dále měli ulovit v soukromé honitbě, sele a laň, které vyvrhli a uložili do chladicího boxu. Aby se nezjistilo, že jde o neoprávněný lov, tak měli sele označit starou, již jednou použitou plombou. Následně měli sele odvézt a užít pro svou potřebu. V listopadu letošního roku měli ulovit bachyni prasete divokého, kterou si měli ponechat, aniž by jí řádně vykázali,“ doplnila Jiroušková s tím, že pytláci se ke svému protiprávnímu jednání doznali.

Trestní stíhání je vedeno na svobodě, hrozí jim trest odnětí svobod do výše pěti let.