Nedávno do seznam krnovských přechodů pro chodce s nočním nasvícením přibyl také ten na Dvořákově okruhu u zdravotního střediska. Formálně sice jeho nasvětlení splňuje všechny předpisy, ale někteří občané se pořád dotazují na Městském úřadě Krnov, proč byl kandelábr s lampou vztyčen zrovna uprostřed chodníku, kde překáží kolemjdoucím.

„Dobrý úmysl, ale nešťastné řešení, dalo by se říct na základě přezkoumání podnětů některých občanů, kteří dali najevo svou nelibost. Město se rozhodlo zjednat nápravu," komentovala nešťastný sloup uprostřed chodníku mluvčí Městského úřadu Krnov Dita Círová.

Tři nasvětlené přechody

Nasvětlení přechodu na Dvořákově okruhu bylo součástí rozsáhlejší akce, při které Krnov získal další tři bezpečnější přechody na frekventovaných místech. Loni v prosinci bylo dokončeno také nasvětlení přechodů v ulicích Opavské a 9. května. Instalace osvětlení byla provedena přesně podle projektové dokumentace, kterou všechny dotčené orgány schválily bez výhrad.

Výhrady se začaly množit až po dokončení všech prací, když si kolemjdoucí občané počátkem letošního roku začali lámat hlavy nad tím, proč se mají vyhýbat sloupu.

Jistí to Obnova Smetanových sadů

Podněty na vhodnější umístění sloupu se už začaly řešit. „Průchodnost chodníku kolem sloupu je sice zajištěna a jsou splněny všechny předpisy pro pozemní komunikace, ale také je pravda, že sloup stojí přibližně uprostřed chodníku. Důvodem je to, že na kraji chodníku vede podzemní vedení, které brání umístění sloupu blíž k vozovce," konstatoval krnovský místostarosta Michal Brunclík s tím, že už je připraveno řešení.

Vedení města po zvážení situace navrhlo využít připravovanou investiční akci Obnova Smetanových sadů a návazných ploch. V rámci těchto úprav bude sloup přemístěn na opačnou stranu vozovky, kde se chystá pokládání nového veřejného osvětlení. Podle Brunclíka to bude nejlevnější a nejschůdnější.

Chodník se sloupem uprostřed vede také ke zdravotnímu středisku, ve kterém sídlí prodejna zdravé výživy Slunce. „Byla jsem se tam schválně podívat, co na tom nasvícení přechodu lidem tak vadí. Ten sloup je sice umístěný trochu divně, ale není to zas tak hrozné, že by se kolem nedalo projít. Přiznám se, že jsem v první chvíli dokonce zapochybovala, zda opravdu stojím na tom správném přechodu, na který lidé tak nadávají," uvedla provozovatelka prodejny Slunce Zuzana Šúkalová.