Plzák španělský - v současné době je snad nejznámějším slimákem z našich zahrádek. S tímto až 14 centimetrů dlouhým plžem se setkal v posledních letech téměř každý zahrádkář. Likviduje květiny i zeleninu tím, že požírá kořeny, vyžírá semena, okusuje listy a poškozuje květy. Invaze tohoto žravého nahého plže je v posledních letech obrovská.
Objevil se u nás v 90. letech po evropské expanzi z Pyrenejí. Protože má málo přirozených nepřátel, dokáže se rozmnožovat až čtyřikrát rychleji než jiní slimáci. „Je jich nějak moc. Poprvé se objevil u nás na zahradě někdy před pěti lety. Nejhorší byl loňský rok, protože bylo více mokro. Ale i letos v červnu, když zapršelo, tak slimáci vylezli a já jsem jich nasbíral za hodinu skoro plný kýbl,“ postěžoval si zahrádkář Jiří Mahdalíček.
Jak s těmito škůdci bojovat? Účinně je likvidují granulované přípravky, které zahrádkář nesype kolem rostliny, ale na celý záhon. Plži se pak k potravě nedostanou. Problematické na tomto způsobu ochrany je, že tyto návnady mohou způsobit zdravotní problémy psům nebo kočkám. V obchodech je k dostání také biologická ochrana, která obsahuje mikroskopické hlístice. Ty pak napadnou slimáky a proniknou do jejich těla. Zhruba za tři až pět dnů slimáci přestanou žrát a do dvou týdnu hynou pod zemí.
Kdo si nechce „špinit“ zahrádku těmito přípravky, může zkusit jinou prevenci. Slimákům totiž nesvědčí sucho. Proto by zahrádkáři měli co nejvíce omezit na zahrádkách „mokrá“ místa. To znamená, že by neměli kropit tam, kde to není potřeba. Dobrým úkrytem jsou pro plzáky také volně položené věci na zemi, pod které zalézají. Kdo chce mít v pořádku svou úrodu na zahrádce, měl by také pravidelně kontrolovat jejich výskyt přímo na záhonech a sbírat je. Někteří zahrádkáři je likvidují slanou vodou.