Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti okresů Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Nový zákon jeho plochu zmenší o třetinu. Díky tomu obyvatelstvo Vojenského újez-du Libavá poprvé v životě zjistí, jak funguje civilní samospráva bez armády.

Poprvé po sedmi desítkách let si zvolí obecní zastupitelstva ve Městě Libavé, Kozlově a Luboměři, pod Strážnou, kde žije zhruba 1200 lidí. Ve Městě Libavé budou mít voliči na výběr ze tří kandidátek, které postavila výhradně sdružení nezávislých kandidátů.

První volby od dob odsunu a Gottwalda

Vojenský prostor Libavá zřídila vláda Klementa Gottwalda v roce 1946. Armáda zabrala území 24 obcí, ve kterých do té doby žili výhradně Němci. Vysídlení čekalo nejen je, ale odejít museli také čeští přistěhovalci. Od těch dob zde životy místních řídila armáda, která je založena na plnění rozkazů, takže si na komunální volby, samosprávu a podobné projevy demokracie příliš nepotrpí.

Komunisté složili mandáty

Slezské Pavlovice, stejně jako Libavá, půjdou k volbám v lednu, ale příčiny jsou jiné. Důvodem je nesoulad, který po loňských komunálních volbách zavládl v zastupitelstvu. V červnu se zastupitelé za KSČM rozhodli rezignovat na své mandáty.

V zastupitelstvu tak zůstali pouze tři lidé zvolení za Budoucnost Pavlovic. A to k pokračování chodu samosprávy nestačí. Pavlovické zastupitelstvo potřebuje minimálně pět hlasů. Od června není usnášeníschopné.

Taková situace se řeší vyhlášením nových voleb. „Jestliže se počet členů zastupitelstva obce sníží pod hranici pěti, a nejsou-li náhradníci, konají se nové volby," řeší takovou situaci ustanovení zákona o volbách. Ty se budou konat 16. ledna.

Obě znesvářené strany se v Pavlovicích v lednu utkají znovu. O tom, kdo získá většinu, tedy tři a více mandátů, bude rozhodovat každý hlas. V loňských říjnových volbách získalo KSČM 209 hlasů a dva mandáty, zatímco Budoucnost Pavlovic 247 hlasů, což odpovídá třem mandátům.

Ve volbách v roce 2010 tomu bylo naopak. KSČM mělo tři mandáty a v čele obce Jaroslava Šimáčka, hlavního odpůrce současné starostky. Nynější starostka Lenka Drozdová z Budoucnosti Pavlovic minule byla řadovou zastupitelkou.

Starostka přišla před šesti lety

Lenka Drozdová si Slezské Pavlovice jako místo k životu vybrala teprve před šesti lety. Zapojila se do života v obci a pro své nápady získala další.

Jaroslav Šimáček je v zastupitelstvu Slezských Pavlovic od roku 1998, kdy KSČM získala sto procent hlasů, stejně jako v předlistopadových dobách. Lze říci, že na všem, co se v obci udělalo za posledních 17 let, mají komunisté hlavní podíl.

Názory občanů

„Bývalý starosta udělal, co mohl," zhodnotila situaci obyvatelka Slezských Pavlovic Alena Sopčáková, která dění ve své obci dlouhodobě sleduje. „Teď by už ale mohl nechat prostor mladým, aby v tom pokračovali," dodala Alena Sopčáková.

O dění v obci se zajímá také Kristýna Badurová. A jaký je její názor na nové volby? „Nelíbí se mi, že starostku sundali dřív, než mohla něco dokázat, měli ji nechat pracovat. K volbám určitě půjdu a budu volit," je rozhodnutá Kristýna Badurová.

Další oslovení se nechtěli představit, ale svůj názor pro Deník vyjádřili. „Je to bordel, vadí mi, že se spolu nedomluvili. Je to zbytečné," rozčílil se muž, který pracoval před domem a představil se jako Láďa. Ve Slezských Pavlovicích ale není voličem, nemá zde trvalé bydliště, jen je zrovna na návštěvě u dcery. Ani ta k volbám nepůjde. „Vůbec to nesleduji a je mi to jedno," doplnila otcovo vyjádření.

Pan Zdeněk naopak bere volby jako svou povinnost. „Je mi líto, že se zastupitelstvo rozpadlo. K volbám půjdu, je to má povinnost. Ve Slezských Pavlovicích bydlím od roku 1952 a myslím, že se toho za poslední dobu udělalo v obci hodně," uvedl oslovený senior.

Znovu kandiduje Drozdová i Šimáček

Starostka Lenka Drozdová chce v nových volbách svůj mandát obhájit. „Volební guláš asi pořádat nebudeme, snažím se udělat co nejvíc, dokud jsem starostka. Pokud se nám nepodaří domluvit ani po volbách a bude zde jmenovaný správce, nic už se neudělá," obává se starostka.

Svou kandidaturu potvrzuje i Jaroslav Šimáček. „Ano, jdeme do toho znovu, trochu jsme změnili složení," prozradil Deníku.

Gabriela Mathiasová