Je určeno obyvatelům města Krnova a jeho okolí. Otevření krnovského odběrového místa je posunem blíže k dárcům. Zpracování krve a plazmy, následné skladování a monitorace podléhá přísným pravidlům a omezením. Koncentrovat je na jednom místě. je proto daleko efektivnější.

„Za celou produkcí transfuzního oddělení stojí řada vzdělaných pracovitých lidí, kteří kontrolují kvalitu a dohlížejí na všechny kroky tak, aby pacienti dostali vždy bezpečnou krev. Zpracování krve vyžaduje značnou odbornost, množství certifikací a patřičné vybavení. Krnovská nemocnice transfuzní oddělení nemá a nemůže proto zpracování krve provádět,“ přibližuje ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert důvody otevření odběrového místa v Krnově.

Parádní atmosféra v opavské hale
VIDEO: Opavští fanoušci v akci, nechyběly ani mexické vlny

„Krev je nejpotřebnější tekutinou a jsem velmi rád, že se povedlo zřídit toto pracoviště. Účelem je, aby krev pomáhala pacientům, ne aby jen vznikala pracoviště privátní, která mají krev na byznys. Proto jsem rád, že krev z našeho odběrového místa bude použita v naší nemocnici,” navázal na slova Karla Seiberta ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. „ Odběrovým místům v nemocnicích tvrdě konkurují soukromá centra, obchodující s plazmou a v té souvislosti ubývá i prvodárců krve. Všichni si přejeme, aby se na Krnovsku našli dárci a ideálně prvodárci, kteří by bezplatně darovali krev, abychom nebyli závislí na dovozech ze zahraničí. Právě to si lidé mnohdy neuvědomují,“ potvrzuje vznesené argumenty hejtmanův náměstek Martin Gebauer. Krnovské odběrové místo bude mít na rozjezd pro zvané dárce k dispozici první dva týdny a celkem dva měsíce na pozvolný provoz. Dárci se k odběrům mohou objednat na čísle bezplatné telefonní linky 800 800 127.

Krnov - Břidličná 2:1
Velké derby v Krnově rozhodl v nastavení Martin Václavek

Den otevřených dveří bude v úterý 13. června od 8 do 13 hodin určený zdravotníkům krnovské nemocnice a od 14.30 do 17 hodin si objekt může prohlédnout široká veřejnost. Rekonstrukce prostor přišla na deset milionů korun, z toho pět milionů poskytl Moravskoslezský kraj jako zřizovatel a o druhou polovinu nákladů se mezi sebou podělily obě nemocnice.