Do přehrady Slezská Harta postupně vskočilo z pontonů, přivezených vojáky až z Bechyně třicet čtyřčlenných hasičských týmů. Dalších jedenáct družstev bylo z kategorie WASAR neboli Water search and rescue, tedy týmů, specializovaných na práci ve vodních plochách. Letošního třináctého ročníku výjimečně náročné soutěže se účastnily vůbec poprvé všechny profesionální hasičské stanice z celého Moravskoslezského kraje.
Pořadatelská bruntálská profi stanice je každoročně v soutěži na Slezské Hartě úspěšná, vloni i předloni zvítězili. Letos vytvořili domácí jeden soutěžní a jeden WASAR tým. „Znalosti a zkušenosti z oblasti vodního záchranářství musí mít každý z nás dostatečné. Klidně byl však klání doporučil i ryzím amatérům. Ať si sami vyzkouší, co to obnáší a že to není vůbec nic jednoduchého,“ řekl před startem devítinásobný účastník soutěže Jiří Slavík.
Bruntálský tým WASAR zabezpečoval přehradu, doplněn byl o hasiče z Anglie. Tento tým zde všechno zorganizoval. „Nejsložitější ze všeho je podle mého plavání. Fyzicky dá člověku pořádně zabrat. Na začátku plaveme z pontonu ke člunu, nakonec s barely z vody na břeh,“ popsal náročné disciplíny Jiří Slavík. Výcvik je podle něj důležitý, hasič vzpomíná na tonoucí na krnovských splavech, převrácené loďky na Slezské Hartě a nezkušené plavce.
Zvolil styl Josefa Váni
Poprvé v životě si zasoutěžil na přehradě ve vodním záchranářství Petr Kroupa z bruntálské profi stanice. Dříve pomáhal soutěž jen organizovat. „Jaké mám před soutěží pocity? Žádné, vůbec,“ usmíval se Petr Kroupa. Jeho tým doplňovali Květoš Smrž, Petr Knopp a Jaromír Tulis. Ambice na vítězství jako nováčci neměli. „Nastolíme styl žokeje Josefa Váni. Ten se chce vždy jen projet, a nakonec víte, jak to s ním končí,“ žertoval Petr Knopp.
I Opavští byli poprvé
Také v družstvu opavských profesionálních hasičů zápolila celá řada nováčků. Jedním z těch, co už měli soutěž za sebou, byl Honza Maršálek: „Fyzicky náročné je to při imitaci poruchy motoru. Musí se pádlovat, ve člunu jsou čtyři muži a jeden zraněný, motor taky váží osmdesát kilogramů, což je takové náročnější.“ Na vědomosti byla spíše náročnější zdravověda, podle namodelované situace se museli hasiči rozhodnout, jak při záchraně člověka postupovat.
Opavští hasiči se pravidelně účastní záchranných prací při povodních. „Vloni jsme zasahovali v Liberci, v roce 2002 v Praze. V roce 1997 to bylo ve velkém u nás v Opavě, takže nějaké ty zkušenosti už opravdu máme,“ sdělil Honza Maršálek. Podle jeho mínění nikdy nelze dopředu říct, zda hasiče při zásazích něco zaskočí nebo nezaskočí. „Pokud se v té situaci sám neocitne, těžko soudit. A jestli máme strach? Zdravý strach nás udržuje při životě,“ rozmítal Maršálek.
Záchrana a resuscitace
Pacienty si od hasičů vyzvedávali při soutěži na břehu záchranáři. Jedním z námětů byla třeba záchrana muže, který se poranil při práci na brusce a měl v břiše zapíchnutou ostrou součást. S resuscitací a první pomocí pomáhali hasičům bruntálští záchranáři. „Nehodnotíme, kterak hasiči pacienta ošetřili, ale spíše jaké nám dávají při předávce informace,“ vysvětlil záchranář Daniel Šiška z Bruntálu.
Potvrdil, že laická pomoc by mohla být v mnoha případech, ač dobře myšlena pro člověka někdy i nebezpečná. „Při bodném poranění břicha je například životu nebezpečné bodný předmět z břicha vytahovat. Tvoří tam jakýsi špunt, rána tak masivně nekrvácí. Pokud se toto nedodržuje, může nastat i smrt,“ varoval před neodbornou pomocí Daniel Šiška. Má za sebou i řadu zásahů u topících se pacientů.
„Obvykle zavolají nějací rybáři, že vidí, jak se někdo plácá na hladině. Než my a hasiči na místo dorazíme, tak už nemusí na hladině nikdo být. Musí přijet potápěči, ale než přijedou, vybaví se technikou, bývá i pozdě,“ posmutněl Šiška.
Od startu do cíle hasiči prošli desíti různými stanovišti. Jak po návratu do cíle konstatoval hlučínský hasič Tomáš Poruba: „Závod je velmi náročný, ať si to zájemci přijdou vyzkoušet na vlastní kůži. Příští rok bych se určitě soutěže bruntálských profi hasičů rád zúčastnil.“ I Hlučínští se letos zapojili do soutěže ve vodním záchranářství poprvé.
Závod přilákal nejen obyvatele sousedních měst a obcí, ale například i krajského policejního ředitele Tomáše Tuhého, výjezdní zasedání rady kraje pro integrovaný záchranný systém nebo Vladimíra Vlčka, náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Přijeli i bruntálský starosta Petr Rys, jeho pravá ruka Václav Mores nebo okresní epidemiolog Petr Kopřivík. Nechyběly třeba ani děti ze Základní školy Rýmařovská Bruntál.
VÝSLEDKOVÁ LISTINA
1. ČÁST
2. ČÁST