O prodlouženém víkendu provázelo slavnostní zahájení sezony lodní dopravy na Hartě otevření dalšího úseku cyklostezky, která jednou vytvoří okruh kolem celé nádrže. Zatím je hotových 11 kilometrů cyklostezky a dalších 15 se připravuje.

Návštěvníky, kteří navzdory nejistému počasí dorazili na Slezskou Hartu, čekala velkokapacitní elektroloď Harta se 45 místy a také zmenšený historický škuner Santa Maria, který pojme 10 osob. Jeho pirátská estetika je vyhledávaná hlavně rodinami s dětmi. Na stránkách Mikroregionu Slezská Harta už byl spuštěn rezervační systém pro zájemce o plavby na přehradě.

Vodní nádrž Slezská Harta.
Těžba u Slezské Harty? Lomy brzy skončí a pak kámen bude nad zlato

Nové úseky cyklostezky vybudované díky evropským dotacím spojují Leskovec nad Moravicí s hrází přehrady a umožňují projížďku zátokou v Razové. Ať už návštěvník Slezské Harty zvolí cyklistiku, elektroloď, repliku historické plachetnice, lodičku z půjčovny, kolečkové brusle, pěší chůzi nebo vyhlídkový let letadlem, může své zážitky propojit s poznáváním sopečné krajiny. Ne nadarmo zdejší lodě volí názvy jako Tuficie nebo Vulkana.

Cyklisté si letos poprvé vyzkouší nové úseky pobřežní cyklostezky v délce 4,5 kilometru. Jedná se o investici kolem 45 milionů korun. Kromě samotného asfaltu bylo nutné postavit mostky, schodiště, opěrné zdi, dobíjecí stanice elektrokol, elektropřípojky u kotvišť a podobně.