Policisté pomáhali cestujícím za nevlídného počasí dostat se z nefunkční lodi na břeh. Při záchranné akci zúročili znalost Slezské Harty a rovněž své zkušenosti s vedením lodi.

Uvízli na přívozu

"Dva policisté speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství dohlíželi na služební lodi Alunautic i v předešlých dnech nad plavebním provozem a celkově děním na přehradní nádrži Slezská Harta. Rázem šli, tedy v našem případě vyjeli, do ostré akce. Několik osob uvízlo poblíž zátoky Razová na vodě kvůli závadě na plavidle, konkrétně přívozu mezi obcemi Razová a Roudno. V místě byla chvíli před tím náhlá, silná průtrž deště s drobnými kroupami, na obloze samá mračna, foukal silnější vítr a nad hladinou byly vidět i blesky. Rychle a citelně se ochladilo," popsala situaci na Slezské Hartě policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Mezinárodní soutěž ve vodním záchranářství Slezská Harta 2023 se odehrála 14. 6. 2023.
Na Slezské Hartě soutěžili vodní záchranáři z celé ČR i z Polska. Podívejte se

Policisté se okamžitě vydali nalézt plavidlo. Hledání jim neulehčoval kolísavý mobilní signál, silné vlny na hladině ani neustávající déšť. Díky místní znalosti zvolili policisté správný směr a v krátké době již přívoz spatřili.

Promoklí a zmrzlí

Na lodi byla žena, vůdce přívozu a jako cestující tři dospělé osoby a jedna dívenka. Ti měli také s sebou kola. Jelikož byli všichni vzhledem k původnímu krásnému počasí jen lehce oděni, byli nyní již značně promoklí a zmrzlí.

"Bylo zapotřebí k přívozu doplout a navázat ho na služební loď, vše s ohledem na bezpečnost cestujících. Zejména díky mnohaleté zkušenosti jednoho z policistů s vedením lodi a znalosti vodního díla se vše povedlo. Policisté prokřehlé cestující převedli na služební člun a pro zvýšení tepelného komfortu jim poskytli oblečení a pláštěnky. Zamířili k břehu, kdy současně odtáhli nefunkční přívoz k molu. Jak kolegové uvedli, během záchranné akce se počasí umoudřilo," doplnila Štětínská.