Přehrada Slezská Harta je především zásobárna pitné vody, takže provoz plavidel se spalovacími motory je omezený. Pořád ale ještě zůstává spousta možností, jak si užít plavbu na nejrůznější způsoby. Přibývají možnosti, jak si vodní radovánky zajímavě kombinovat. Funguje zde jachtařská škola a půjčovna plachetnic. Plavbu si jde užít také na elektrolodi Harta, která si elektřinu vyrábí solárními panely a skladují baterie. Byla vyrobena v letech 2017-2018 v Polsku. Je dlouhá 18 metrů a uveze 45 osob plus posádku,

Vyhlídková loď Santa Maria je replikou historických plachetnic z dob ,Kryštofa Kolumba. Na vodní hladinu se poprvé tato loď podívala v roce 2010 a svůj domovský přístav má v Leskovci nad Moravicí.

Mezi Razovou a Roudnem pluje přívoz. Zajišťuje pravidelnou dopravu na stejné trase, kudy vedla silnice mezi obcemi. V Leskovci a v Nové Pláni jsou půjčovny loděk, šlapadel a paddleboardů.

Netradiční zážitek a bezprostřední kontakt s hladinou nabízí také svezení na veslařských lodích. V Leskovci nad Moravicí působí Veslařský klub Slezská Harta. Veslování ve štíhlých lodích je sport, který si mohou zájemci na Slezské Hartě vyzkoušet každou sobotu od 17 hodin nebo po domluvě na telefonu 737 367 161.