Záchrana ojedinělé a v celém Moravskoslezském kraji jediné památky na dřevouhelné zpracování železných rud Lorenzovy huti je jednou z priorit Spolku Přátelé Vrbenska. Huť stojí u silnice mezi Drakovem a Rejvízem, která se za měsíc opět stane dějištěm největší společenské akce na západní straně bruntálského regionu, kterou je Lesní slavnost Lapků z Drakova, spojená s oslavami Dnů Lesů České republiky.

Boj o záchranu hutě

Lorenzova huť je velmi poškozena. Je proto vedena v seznamu nejvíc ohrožených kulturních památek v Česku. „O její záchranu a zachování pro další generace se snažíme již několik let, i prostřednictvím námi organizované Lesní slavnosti," řekl předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus.

Letošní slavnost rozdělili členové vrbenského spolku do dvou dnů, do soboty 13. a neděle 14. července. Vystoupí při nich například kapela Grock z Javornicka.

Čepův otec je bývalý kameník

Marian Čep ze zlatohorského muzea je zároveň členem kapely akustického rocku Grock z Javornicka. Dlouhá léta spolupracuje s Karlem Michalusem z vrbenského spolku.

„Můj otec je bývalý kameník, deset let užívá zaslouženého důchodu. Aby se nenudil, domluvili jsme se, že spolu založíme občanské sdružení, které se bude zabývat opravami památek," řekl Marian Čep. Tak vznikal projekt pro Lurdskou jeskyni na Starém Rejvízu.

Dalším projektem je památník obětem první světové války v Dolním údolí. „Na stejném místě nyní stavíme památník, který připomene pád vojenského letadla z padesátých let. Jelikož je v lokalitě atraktivit víc, rádi bychom v Dolním údolí zřídili naučnou stezku," doplnil Čep z občanského sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku.