Obec Ludvíkov historicky vznikla okolo roku 1700, ale v letech 1960 až 1990 byla místní částí Vrbna pod Pradědem, jako dnes například Mnichov nebo Železná. Po revoluci udělali v obci referendum, v němž si obyvatelé přáli osamostatnění. „Výstava, kterou jsme ke dvacetiletému výročí odtržení připravili je průřezem minulosti obce. Letos se nám podařilo rovněž otevřít zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie,“ řekl starostka Dana Selingerová.

K výročí znovuotevření kostela obec vydala i brožurku, která je zároveň sumářem kulturních a historických památek v obci. U příležitosti výročí chystá starostka spolu s Emilem Pelou z Vrbna pod Pradědem a Otou Bouzkem z Karlovy Studánky knihu o Ludvíkovu. „Byla by to pravděpodobně první vydaná publikace o Ludvíkovu,“ uvedla starostka Selingerová. Knihu již mají tvůrci ze dvou třetin hotovou, vyjít by měla do jara příštího roku.

V krnovském archivu se dochovalo jen velmi málo podkladů k historii Ludvíkova. Archiv ukrývá pouze materiály od roku 1945. Do roku 1938 psali kroniku obce původní němečtí starousedlíci, poté nastala válka. Po válce začaly vznikat národní výbory a od té doby toho je v archivu o obci víc. „Co se nám zdálo z dokumentů do roku 1960 zajímavé, to jsme si ofotili a je to také součástí výstavy,“ sdělila Selingerová.

Po roce 1960 se obec z nařízení ministerstva sloučila s Vrbnem. „Až do revoluce v roce 1989 se o Ludvíkov prakticky nikdo nestaral, byli jsme na okrají zájmu sousedního města. jakoby se tu na třicet let zastavil čas,“ připomněla starostka. Ludvíkov byl vždy zemědělsko lesnickou vesnicí, která nezažívala žádný rozvoj. Nic se neopravovalo, nestavělo, proto se v revoluční době rozhodli místní pro odtržení.

Rozchod s Vrbnem pod Pradědem bylo pro Ludvíkov podle místních velkou výhrou. Dvacetiletý vývoj zatím ukazuje, že to nebylo špatné rozhodnutí. „Za dvě desítky let se toho podařilo mnoho, soudě podle vyjádření starousedlíků, kteří sem do obce jezdí. Nebo i podle rekreantů, kteří si novoty pochvalují. Nám, co tu stabilně žijeme ani třeba nepřipadne, kolik se toho tu změnilo k lepšímu,“ komentovala starostka.